Anna Rochowska, nowa szefowa TR Warszawa: jest radość i jest żal

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 18:03
- Nieprawdą jest, że na trudnych relacjach buduje się świetne spektakle. Mamy w historii teatru przykłady wybitnych spektakli, które my, jako widzowie, oglądaliśmy z radością, nie wiedząc, ile potu, łez, wymiotów ze stresu kosztowało to twórców, ile złamanych życiorysów. Ale dzisiaj mówimy: "stop" - powiedziała w Dwójce Anna Rochowska, która 1 września 2023 roku obejmie funkcję dyrektora naczelnego TR Warszawa.
Audio
  • Anna Rochowska - nowa szefowa TR Warszawa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
TR Warszawa
TR WarszawaFoto: Kuba Dąbrowski

Osoba z wewnątrz i z zewnątrz

Anna Rochowska jest pedagożką teatru, edukatorką, teatrolożką i - jeszcze do września - kierowniczką działu pedagogiki w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Z TR Warszawa związana jest od 1996 roku. Jej ubiegłoroczne odejście z pracy było jednym z punktów zwrotnych w konflikcie między zespołem a władzami teatru, w wyniku którego rozpisano konkurs na nową dyrekcję.

- Ważne jest to, że jestem osobą z wewnątrz i z zewnątrz też. Moje wyjście z teatru było podyktowane niezgodą na to, co się dzieje, losy potoczyły się dalej w ten sposób, że zostałam kandydatką zespołu i wygrałam ten konkurs, ale to nie był plan ustalony - stwierdziła. Jak dodała, jej atutem jest to, że "czuje artystyczną nić tego teatru". - Bo duża część z tych konfliktów, które w teatrze buzowały i wreszcie dały erupcję w czerwcu, to był bunt zespołu przeciwko działaniom, które nie mają nic wspólnego z tym artystycznym teatrem laboratoryjnym i eksperymentalnym, jakim TR jest - wyjaśniła.

Potrzeba zmiany

Anna Rochowska powiedziała, że zmiana dyrekcji TR Warszawa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w całym środowisku teatralnym.

- Głosy, które płyną do mnie osobiście, ale także do zespołu, mówiące o tym, że dobrze się stało, że wreszcie jest jakiś moment oddechu, mówią o wielkiej potrzebie środowiska teatralnego, potrzebie zmiany. Ale to nie jest tak, że to jest tylko radość. To jest też żal, że tyle nas spotkało trudnych doświadczeń.

Teatralne #MeToo

Anna Rochowska nie kryła, że powodem konfliktu w TR Warszawa były też nieprawidłowe relacje pomiędzy dyrekcją a członkami zespołu.

- Czasy się zmieniają i myślę, że cały duży nurt czyszczenia środowiskowego, cały nurt #MeToo i działań antyprzemocowych w szkołach artystycznych i teatrach - to jest jakaś większa fala potrzeby innego zarządzania, innej relacji. My jesteśmy przyzwyczajeni przez historię teatru do tej relacji wielki mistrz - czy to dyrektor, czy reżyser, który może wszystko - kontra zespół, który tylko w tej trudnej relacji, relacji władzy, jest gotów dawać wielkie dzieła - mówiła. - Nieprawdą jest, że na trudnych relacjach buduje się świetne spektakle, tzn. mamy w historii teatru przykłady wybitnych spektakli, które my, jako widzowie, oglądaliśmy z radością, nie wiedząc, ile potu, łez, wymiotów ze stresu kosztowało to twórców, ile złamanych życiorysów. A dzisiaj mówimy "stop" - stwierdziła.

Plany na przyszłość

W rozmowie z Pawłem Siwkiem Anna Rochowska mówiła też o wyzwaniach zbliżającej się pięcioletniej kadencji. Jak stwierdziła, podstawowa zasada dotyczyć będzie tego, że każdy będzie miał jasno określone obowiązki i zakresy odpowiedzialności.

- Nie będzie dyrektora artystycznego, o wszystkich działaniach programowych będzie współdecydował zespół programowy składający się z trzech osób. Nie będzie to rewolucja, bo zespół programowy zawsze w teatrze działał, nigdy dyrektor artystyczny nie pracował i nie decydował w pojedynkę. My dajemy widzialność temu zespołowi - zaznaczyła nowa dyrektorka. W skład zespołu wejdą pracujący już w TR Paweł Kulka oraz dwie dramaturżki - Justyna Lipko-Konieczna i Anka Herbut.

Jak zapewniła Anna Rochowska, TR Warszawa utrzyma artystyczny, poszukujący charakter.

Posłuchaj
30:09 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2023_01_20-17-29-50.mp3 Anna Rochowska - nowa szefowa TR Warszawa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

TR Warszawa na placu Defilad

Kolejne wyzwanie, które stoi przed teatrem, to przeprowadzka do nowej siedziby powstającej właśnie na placu Defilad. To miejsce jest częścią kompleksu, który pomieści także nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obie instytucje będą częścią projektu nowego zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Inwestycje muzeum i teatru dopełnią przestrzeń warszawskiego placu Centralnego, serca nowoczesnej metropolii. 

[Facebook TR Warszawa]

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Rochowska (pedagożka teatru, edukatorka, teatrolożka, laureatka konkursu na dyrektora TR Warszawa)

Data emisji: 20.01.2023

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

19 lat na szerokich wodach. Instytut Teatralny świętuje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:05
- Próby powołania instytucji, która zbierałaby zadania i byłaby spoiwem dla środowiska teatralnego, sięgają początków XX wieku, a sam Instytut Teatralny zrodził się z chęci ratowania dokumentów - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Orłowski, rzecznik obchodzącej jubileusz placówki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej - nowe myślenie o kulturze dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 10:00
- Osoby niepełnosprawne tworzą w wielu różnych formach artystycznych. Pod każdym kątem jest to nowe myślenie o estetyce, o tym, kto i co może opowiadać poprzez sztukę - mówiła w Dwójce Justyna Lipko-Konieczna, dyrektor programowa Centrum Sztuki Włączającej.
rozwiń zwiń