Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej - nowe myślenie o kulturze dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 10:00
- Osoby niepełnosprawne tworzą w wielu różnych formach artystycznych. Pod każdym kątem jest to nowe myślenie o estetyce, o tym, kto i co może opowiadać poprzez sztukę - mówiła w Dwójce Justyna Lipko-Konieczna, dyrektor programowa Centrum Sztuki Włączającej.
Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem
Teatr 21 to istniejący od 17 lat zespół teatralny, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmemFoto: Wojciech Kazanecki
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Centrum Sztuki Włączającej - pierwszej społecznej instytucji kultury w Warszawie w całości poświęconej twórczości artystów z niepełnosprawnościami.
  • Głównym celem Centrum jest włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych.
  • Miejsce to stało się też siedzibą Teatru 21, który od ponad 15 lat musiał działać bez własnej sceny.

Wyjątkowy Teatr 21

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 17 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl “Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie.

Centrum Sztuki Włączającej we własnej siedzibie

Naszym gościem była Justyna Lipko-Konieczna, dyrektor programowa CSzW. - Działamy od pięciu lat, a od listopada 2022 roku nareszcie w naszej siedzibie. Dzięki wspólnej pracy remont udało się dokończyć, po trzech latach otworzyliśmy się na społeczności artystów z niepełnosprawnościami. W tej drodze towarzyszyło nam wielu ludzi, instytucje kultury, teatry publiczne, muzea - mówiła.

Czytaj też:

Bez podziału na pełnosprawność i niepełnosprawność

Główną ideą jest pokazanie społeczeństwu, że sztuka nie znosi podziału na pełnosprawność i niepełnosprawność. - Znosimy wyobrażenia i bariery estetyczne, zapraszamy twórców od sztuk wizualnych, plastycznych, po scenę muzyczną, teatralną. Niepełnosprawność, kondycja ludzka, która odbiega od normy, jest czymś uniwersalnym. Artyści z niepełnosprawnościami mają specjalny wgląd w to doświadczenie - podkreśliła Justyna Lipko-Konieczna.

Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach - czytamy na stronie teatru.


Posłuchaj
12:47 2023_01_12 09_35_13_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej - nowe myślenie o kulturze dla wszystkich (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Justyna Lipko-Konieczna (dyrektor programowa Centrum Sztuki Włączającej)

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
20 listopada wspominamy 15. rocznicę śmierci Jana Machulskiego, aktora, reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i dyrektora Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórcy postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Potem-o-tem z własną siedzibą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 17:00
- Staramy się być uniwersalni; opowiadać o własnych problemach, ale szukać treści, które są dla wszystkich pokoleń uniwersalne, ale nie w kontrze do pozostałych teatrów w Warszawie, ale poszukując swojego języka i swojej bliskości, relacji z widzem - mówił na antenie radiowej Dwójki Marcin Zbyszyński, dyrektor ds. artystycznych teatru Potem-o-tem.
rozwiń zwiń