"Baronowa z pędzlem" - Tamara Łempicka w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 18:00
O amerykańskich latach Tamary Łempickiej w audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadał Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta. 
Tamara Lempicka - autoportret w zielonym bugatti, 1925 rok (reprodukcja)
Tamara Lempicka - autoportret w zielonym bugatti, 1925 rok (reprodukcja)Foto: Marek Skorupski/Forum

"Tamara, siostra wulkanu" to oparta na faktach powieść o życiu wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Jest kontynuacją jej losów ukazanych w powieści "Ja, Tamara", która została wydana kilka lat temu. Pierwszy tom kończy się wiosną 1939 roku, kiedy Łempicka z drugim mężem wchodzą na pokład transatlantyku, który zabierze ich do Ameryki.

Tylko że Stany mają już własnych idoli malarstwa. Jak przyjmą obwieszoną biżuterią europejską sławę i jej malarstwo? O amerykańskich latach Tamary Łempickiej opowiedział w audycji Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta.

Okładka książki Okładka książki

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą.

Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Posłuchaj
29:00 2023_08_11 17_30_38_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Baronowa z pędzlem" - Tamara Łempicka w Ameryce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Musiał (lekarz, pisarz i poeta)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

"Tamara Łempicka - kobieta w podróży". Od "Fiołków" do abstrakcji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 17:30
- Mamy świetne prace Tamary, które do tej pory nie były szeroko prezentowane, jak "Ucieczka" czy "Uchodźcy". Dla nas w tym momencie są to obrazy, które mają bardzo duży wydźwięk - mówiła w Dwójce Aleksandra Blonka-Drzażdżewska z Muzeum Narodowego w Lublinie, gdzie pokazywana jest wystawa "Tamara Łempicka - kobieta w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tamara Łempicka a art déco". Wystawa w Konstancinie-Jeziornej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 22:00
Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tamara Łempicka - historia życia artystki w wyjątkowym albumie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 17:00
Historię życia Tamary Łempickiej ilustrują tu reprodukcje obrazów oraz wyjątkowe fotografie z rodzinnych zbiorów. O albumie "Tamara Łempicka. Projekt artystka", do której wprowadzenie napisała Marisa de Lempicka - prawnuczka malarki, rozmawialiśmy w "Wybieram Dwójkę" z redaktor prowadzącą - Wiolettą Połeć.
rozwiń zwiń