Krewna rodziny Ulmów: to była zawsze otwarta rana

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 18:00
- Moja mama to była cioteczna siostra Józefa Ulmy. Tak że jako dziecko, gdy tutaj dorastałam, to zawsze o tym mówiono, o tej tragedii strasznej. Rodzice bardzo nad tym ubolewali, to była zawsze otwarta rana, nigdy niezabliźniona - mówi Helena Szpytma, jedna z bohaterek reportażu "Rodzina Ulmów" Michała Nowaka.
Rodzina Ulmów zostanie wyniesiona na ołtarze 10 września
Rodzina Ulmów zostanie wyniesiona na ołtarze 10 wrześniaFoto: IPN

Dobrzy ludzie, których spotkał straszny los

Nieprzeciętni, nietuzinkowi, pełni pasji i zainteresowań, cieszący się szacunkiem, w pełni świadomi ryzyka - taki obraz Józefa i Wiktorii Ulmów wyłania się z opowieści mieszkańców Markowej i ustaleń historyków.

Przed wojną zaangażowani w lokalne inicjatywy - spółdzielnię mleczarską, teatr, Uniwersytet Ludowy w Gaci - służyli markowianom radą i pomocą. W czasie okupacji, mimo otrzymywanych ostrzeżeń, udzielali schronienia ośmiorgu Żydom. Bestialski mord, który się wtedy dokonał, straumatyzował mieszkańców Markowej.

Pieśń w hołdzie

Helena Szpytma, miejscowa pieśniarka i krewna rodziny Ulmów, w hołdzie dla pomordowanych ułożyła pieśń. - Pomyślałam sobie, że skoro śpiewam tu i tam, miałam taką potrzebę serca, żeby dla nich zaśpiewać. Czasem wyszłam gdzieś na spacer albo do wnuków i po drodze zastanawiałam się, jak ułożyć tę pieśń. Targowałam się z rodziną Ulmów, mówiłam: pomóżcie coś stworzyć, ja chcę w hołdzie dla was coś zaśpiewać - opowiadała w reportażu.

Kościół katolicki uznał czyn Ulmów za męczeństwo za wiarę. Po trwającym blisko 20 lat procesie beatyfikacyjnym, w niedzielę, 10 września, br. wszyscy zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy beatyfikacji dostąpi cała rodzina, w tym dziecko urodzone w chwili męczeństwa matki - w trakcie zbrodni na rodzinie Ulmów.  


Posłuchaj
29:14 Dwójka OWZK reportaż rodzina ulmów 7.09.2023.mp3 Reportaż "Rodzina Ulmów" Michała Nowaka (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

- Józef Ulma umarł w wieku 44 lat. Zastanawiam się, co by było, gdyby ta tragedia się nie wydarzyła, gdyby udało im się przetrwać. Kim byłby Józef Ulma, człowiek tak chłonny wiedzy, człowiek z takimi pasjami. Był życzliwy dla innych. Słyszałem opowieści, że przechodząc przez wioskę, lubił zaszczepić drzewo, coś naprawić czy komuś doradzić - wspomina inny z bohaterów reportażu, Jerzy Ulma - bratanek Józefa.

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Przygotował: Michał Nowak

Data emisji: 7.09.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 06:00
24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia rodziny Ulmów. Specjalny cykl w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:30
W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbyła się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa, tam, gdzie zamieszkiwali Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi. W celu upamiętnienia bohaterów, od 4 do 8 września, w audycji "Sygnały dnia" o godz. 6.40 prezentowany był cykl materiałów przybliżających ich historię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Precedens w historii Kościoła [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 08:23
10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu – małżeństwa Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci, w tym jednego nienarodzonego. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina. 
rozwiń zwiń