Redakcja Polska

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.
Wystawa o rodzinie Ulmów
Wystawa o rodzinie UlmówFot.: Tomasz Słowiński. Źródło: Twitter/ Instituto Polaco de Cultura @PLInst_Madrid

Prezentacja ekspozycji w Hiszpanii była możliwa dzięki rzeszowskiemu oddziałowi Polskiej Fundacji Narodowej, a prezes PFN Marcin Zarzecki wyjaśniał, że ta wystawa ma pokazać Hiszpanom i światu historię niezwykłej rodziny.

Dla Hiszpanów ta opowieść jest bardzo istotna, ponieważ ona nie jest związana z danym krajem - to jest historia, która przekracza granice państw, przekracza granice czasów. To jest historia, która opowiada o ludziach ratujących innych ludzi, swoich sąsiadów, współobywateli poświęcili nie tylko swoje życie, ale życie całej swojej rodziny - argumentował.

Ekspozycja przybliża historię rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, którzy wraz z sześciorgiem dzieci i jednym nienarodzonym zostali zamordowani przez żandarmerię niemiecką w 1944 roku za ukrywanie w swoim domu Żydów w czasie II wojny światowej.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów, w tym po raz pierwszy dziecka nienarodzonego. Uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów odbędą się 10 września 2023 roku w Markowej.

IAR/dad

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

"Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Wystawa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

22.08.2023 12:39
Ekspozycja przez Pałacem Prezydenckim poświęcona jest rodzinie, która poniosła śmierć za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej.

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

23.08.2023 11:54
26 sierpnia br. w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji, dzięki inicjatywie rodziny, wspartej przez Rząd RP, IPN i instytucje państwowe, spocznie na Polskiej Ziemi. 

84. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow - symbolu porozumienia między dwoma totalitaryzmami - nazizmem i komunizmem

23.08.2023 12:45
23 dzień sierpnia – decyzją Parlamentu Europejskiego - od 15 lat obchodzony jest jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

24.08.2023 12:55
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie przekazania zbiorów podpisał dziś prezes Związku Stanisław Zalewski, wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.