Polskie Radio
Section05
Jacek Braciak

"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk

Do polskich kin wchodzi "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To sequel głośnej "Różyczki" tego samego twórcy. O ile jednak pierwszy film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w jego kontynuacji więcej fikcji. Magdalena Boczarska ponownie gra główną rolę, a obok niej pojawiają się znani z pierwszej części Robert Więckiewicz i Jacek Braciak oraz nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka oraz Pawła Małaszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Magdalena Boczarska Jan Kidawa-Błoński Trójka Mateusz Banasiuk Mateusz Więcławek różyczka Robert Więckiewicz Jacek Braciak Janusz Gajos Paweł Małaszyński

Jacek Braciak: zawód aktora pozwala mi na bezkarne korzystanie z ciemnej strony mej natury

Jacek Braciak jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, grał również w kilku serialach, chętnie wspólpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiada o swoim podejściu do zawodu aktora i doświadczeniach reżyserskich. Ujawnia także, co najbardziej lubi robić w czasie wolnym.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jacek Braciak KULTURA TEATR FILM aktorstwo Trójka

"Kos", czyli kwestia pańszczyzny i Tadeusz Kościuszko ukazane z perspektywy kina Quentina Tarantino

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Nie ma wątpliwości: największym zwycięzcą był kostiumowy film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Jury przyznało mu główną nagrodę Złote Lwy, ale posypało się też wiele innych nagród, także tych pozaregulaminowych. Na oficjalną premierę kinową "Kosa" trzeba będzie jeszcze jednak poczekać: najbardziej prawdopodobny wydaje się początek przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Bartosz Bielenia Robert Więckiewicz Jacek Braciak Trójka Paweł Maślona

"Kos". Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w historycznej superprodukcji

Na tle przygotowań do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej rozgrywa się historia młodego chłopa, szlacheckiego bękarta, który walczy o schedę po ojcu. Niespodziewanego kompana znajdzie on w osobie czarnoskórego przyjaciela przyszłego naczelnika powstania - tak prezentuje się fabuła przygotowywanej właśnie historycznej produkcji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak kino

Isola znaczy wyspa

Kiedy wiosną 2020 roku w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że ponury rok 2020 zakończył się już.
Zobacz więcej na temat:  Trójka słuchowisko Scena Teatralna Trójki KULTURA Danuta Stenka Jacek Braciak Andrzej Brzoska Tomasz Man Sambor Dudziński Barbara Marcinik Jakub Sadowski

Wojciech Smarzowski: robię filmy o tym co mnie boli i uwiera

Pokazy filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego na trwającym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności. Na pokazie prasowym także był tłum dziennikarzy, ponieważ film wywołał kontrowersje i dyskusje jeszcze zanim został publicznie zaprezentowany.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Janusz Gajos Wojciech Smarzowski Robert Więckiewicz Jacek Braciak FILM KULTURA STYL ŻYCIA