Polskie Radio
Section05
Andrzej Seweryn

Kidawa-Błońska usprawiedliwia Seweryna. "Taka sytuacja, czasem trudno użyć delikatnego języka"

Była kandydat na fotel prezydenta RP Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że pełen wulgaryzmów wywód Andrzeja Seweryna, w którym wzywa on do przemocy wobec przeciwników politycznych, to w zasadzie nic wielkiego, a użycie wulgarnych słów w niektórych sytuacjach "oddaje stosunek do tego co się dzieje."
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Andrzej Seweryn

ANALIZA Nie tylko Andrzej Seweryn. Skandalicznych i wulgarnych wypowiedzi polityków i sympatyków PO było znacznie więcej

Agresywne i wulgarne wypowiedzi przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i jej sympatyków, w tym także celebrytów, nie są nowością. Ostatnio wzburzenie internautów wywołały słowa aktora Andrzeja Seweryna, który apelował, by "wszystkim tym Kaczyńskim przypi***ć". Przypominamy niektóre zachowania i wypowiedzi polityków oraz zwolenników PO.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Platforma Obywatelska Donald Tusk tomasz lis Andrzej Seweryn Radosław Sikorski Daniel Olbrychski

Tusk: nie ma co przeklinać; Sikorski: zgadzam się z Andrzejem. Politycy opozycji podzielni po nagraniu Seweryna

Jutro [niedziela - red.] jest marsz siły i nadziei, nie bezradnej złości. Więc nie ma co przeklinać. Silni nie muszą - podkreślił w sobotę lider PO, były premier Donald Tusk, odnosząc się do opublikowanego nagrania Andrzeja Seweryna. Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że spór to istota demokracji, ale musi się toczyć bez agresji.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn POLSKA polityka Donald Tusk opozycja Platforma Obywatelska

"Oni nie mają hamulców. Elita, elit. Źli, ponurzy ludzie". Burza w sieci po wypowiedzi Seweryna

Komentarze w sieci nie pozostawiają wątpliwości, że nagranie Andrzeja Seweryna, który wzywa do przemocy wobec rządzących, ukazuje prawdziwą twarz, próbującej kreować się na "uśmiechniętą, otwartą i tolerancyjną" opozycji. "To efekt wieloletniego akceptowania przez środowiska opozycyjne języka nienawiści" - oceniają politycy PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Seweryn

Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!

Polska Akademia Filmowa już po raz 25. przyznała Polskie Nagrody Filmowe – Orły. Niekwestionowanym zwycięzcą i bohaterem tegorocznej edycji jest Jerzy Skolimowski ze swoim filmem "IO", który zgarnął aż sześć statuetek. Niestety samego reżysera na ceremonii nie było, ponieważ w Los Angeles promuje swój film, który ma szanse na Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły Jerzy Skolimowski Andrzej Seweryn Ryszard Jaźwiński Trójka Maria Pakulnis Dawid Ogrodnik

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 10 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA Kazimierz Dejmek marzec 1968 Warszawa Władysław Gomułka

"Niebezpieczni dżentelmeni". Tomasz Kot: to jedna z najważniejszych prac

Pokaz "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego, czyli szalonej komedii o polskiej bohemie artystycznej przełomu XIX i XX w., otworzył w piątek wieczorem 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie, w którego programie znalazło się ponad 150 tytułów, potrwa do niedzieli 23 października. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino film polski aktorzy Tomasz Kot Wojciech Mecwaldowski Marcin Dorociński Andrzej Seweryn KULTURA Joanna Sławińska

"Interesowała go literatura". Rocznica śmierci Bohdana Korzeniewskiego

- Przechodził różne etapy w swoim życiu. Swoje zawodowo-artystyczne obowiązki wykonywał z wielką pasją, walcząc zarazem z całym światem, a potem przechodził na "inne ścieżki leśne"; po to, żeby kontemplować inne fragmenty świata. To, co go jednak interesowało naprawdę, to była literatura - mówiła w radiowej Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru i żona bohatera audycji - Bohdana Korzeniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Bohdan Korzeniowski reżyser Dwójka Tomasz Mościcki TEATR rocznica Andrzej Seweryn