Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 19:00
- Mam takie okresy, kiedy jestem poukładana, bardzo praktyczna i zdaję sobie sprawę z wartości pewnych sytuacji. Bardzo skrupulatnie pilnowałam tych filmów, nawet Michał Urbaniak był zaskoczony, że ja to wszystko mam elegancko poukładane w pudełeczkach. Każde z nich jest dokładnie opisane - mówiła w Dwójce Urszula Dudziak o swym filmowym archiwum. Z tych taśm powstał nieco ponad godzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.
Urszula Dudziak opowiadała w Dwójce o filmie dokumentalnym Ula
Urszula Dudziak opowiadała w Dwójce o filmie dokumentalnym "Ula"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
  • Urszula Dudziak była gościem Andrzeja Zielińskiego w audycji "O wszystkim z kulturą". 
  • 3150 minut nagrań amatorską kamerą kupioną w Stanach Zjednoczonych. Uchwycona nowojorska bohema artystyczna lat 70.: Joe Zawinul, Jaco Pastorius, Wayne Shorter, Willis Conover czy Michał Urbaniak.
  • Z tych taśm powstał nieco ponadgodzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.

Urszula Dudziak i spełniony amerykański sen

Urszula Dudziak jako szesnastolatka podbiła serce Krzysztofa Komedy, przed ukończeniem trzydziestu lat nagrała album, który wydała amerykańska Columbia. Była pierwszą Polką, której nazwisko pojawiło się w tej wytwórni. Pokonała amerykańskich muzyków w ich najlepszej kategorii jazz i to na wyjeździe

1962 rok, Zielona Góra

Z Urszulą Dudziak rozmawialiśmy o tym, jak ze Straconki dostać się do Nowego Jorku, o sukcesach i porażkach. Audycja rozpoczęła się jednak od najstarszego nagrania wokalistki z Archiwum Polskiego Radia. - Oczywiście, że to pamiętam. 1962 rok, Zielona Góra - stwierdziła artystka. - Koncert laureatów, to było III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Piosenkarskim - powiedział Andrzej Zieliński.

Edward Czerny i jego rewelacyjna orkiestra

Urszula Dudziak wspominała nagrania z orkiestrą Edwarda Czernego. - To była rewelacyjna orkiestra, powinno się o niej dużo więcej mówić. Grali fantastycznie, to były świetne aranże, Edward Czerny przemiły i przesympatyczny człowiek. To było bardzo dla mnie ważne, czułam, że mu się podoba jak śpiewam, nie miałam żadnej tremy. Nagrywaliśmy na Myśliwieckiej, to pamiętam dokładnie - podkreśliła.

Posłuchaj
31:04 2024_03_22 17_30_01_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Na kanapie u Willisa Conovera w Nowym Jorku

Wokalistka wspominała audycje Willisa Conovera z "Głosu Ameryki". - Jazzu słuchałam z moim bratem, ten sygnał wzrusza mnie za każdym razem. Słuchając jego audycji z Zielonej Górze nigdy w życiu nie przypuszczałam, że jakiś czas później usiądę na jego kanapie. On pokazał mi płytę "Newborn Light" nagraną w duecie z Adamem Makowiczem i mówi: "Ula, jutro gram tę płytę w mojej audycji". To są rzeczy niewyobrażalne, dla mnie wielkim wydarzeniem był wyjazd do Warszawy, a byłam w Nowym Jorku - stwierdziła Urszula Dudziak.

Amatorska kamera podczas meczów Wojciecha Fibaka

Z nagrań amatorską kamerą kupioną w Stanach Zjednoczonych powstał film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej. - Po prostu z Michałem Urbaniakiem kupiliśmy ją w sklepie w Nowym Jorku. Byliśmy wielkimi fanami Wojciecha Fibaka, na turnieju tenisowym właziłam na rusztowanie dla kamer telewizyjnych i mówiłam, że jestem z polskiej telewizji i też muszę mieć dobrą widoczność - wspominała z uśmiechem wokalistka. 

Nagrywaliśmy właściwie wszystko

Ale to nie było takie proste. - Nagrywaliśmy właściwie wszystko. Kasetę z czterema minutami taśmy wkładało się do kamery. Potem trzeba było ją wysłać do laboratorium, które przysyłało wywołaną taśmę. Każdą z nich sklejałam z następną, wiesz ile mam tych taśm? - spytała ze śmiechem Andrzeja Zielińskiego.

Urszula Dudziak i Andrzej Zieliński Urszula Dudziak i Andrzej Zieliński

***

O sukcesach i porażkach

- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kulturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak

Reżyserka przyznała, że życie Urszuli Dudziak fascynowało ją od zawsze. W pewnym momencie postanowiła coś z tym zrobić i tak powstał tekst "Życie to nie grzech" dla warszawskiego Teatru Polonia.

Czytaj też:

Tamten projekt nie doczekał się realizacji, ale dla gościa Dwójki było jasne, że życie Urszuli Dudziak to historia, którą trzeba opowiedzieć. Dokument "Ula" jest jej filmowym debiutem. 

Unikatowe archiwa z komentarzem bohaterki

Film wzbogacony jest o unikatowe archiwa, które ogląda się ze współczesnym komentarzem Urszuli Dudziak.

- Pokazują one Ulę jako dziewczynę pełną uroku osobistego, wdzięku, naturalności. Gdy spotykamy ją dzisiaj i jesteśmy zafascynowani jej osobowością, to mamy teraz okazję zobaczyć, że ona taką dziewczyną była od zawsze - stwierdziła Agnieszka Iwańska. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Urszula Dudziak (wokalistka)

Data emisji: 22.03.2024

Godzina emisji: 17.30

mo/mgc/DS

Czytaj także

Urszula Dudziak kończy 80 lat. "Muzyka mnie uskrzydla"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:32
Urszula Dudziak - piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów - urodziła się 22 października 1943 roku. Postrzegana jest jako osoba niezwykle pozytywna i radosna. - To jest stan mojego umysłu. Wszystkim to polecam - powiedziała artystka w rozmowie z Marcinem Kusym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Iwańska o filmie "Ula": czułam, że muszę opowiedzieć tę historię

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 11:34
- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kuturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak. Jej debiutancka "Ula" jest nominowana do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
rozwiń zwiń