Polskie Radio
Section05

Krzysztof Komeda

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski

"Jazz służył mi pięknie przez całe życie". Jan "Ptaszyn" Wróblewski i jego radiowe opowieści

W wieku 88 lat zmarł Jan "Ptaszyn" Wróblewski – legenda polskiego jazzu, saksofonista, kompozytor, a także dziennikarz Polskiego Radia. – Jazzu słucham, gdy chcę rano się poderwać, a niejednokrotnie jazz psuje mi humor, bo są takie utworki, które zmuszają do zamyśleń.  Jednym słowem jazz służył mi pięknie przez całe życie – mówił artysta w 1986 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski wspomnienie Jazz MUZYKA PRL

Międzynarodowy Dzień Jazzu w radiowej Dwójce

30 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, Program 2 Polskiego Radia zaprosił na audycje specjalne, koncerty oraz rozmowy z muzykami jazzowymi. Transmisja koncertów na antenie radiowej Dwójki, a także – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Andrzej Zieliński Piotr Metz Przemysław Psikuta Mateusz Smoczyński Patryk Zakrocki Międzynarodowy Dzień Jazzu Dwójka Jerzy Matuszkiewicz Wanda Warska Andrzej Kurylewicz Tomasz Stańko Zbigniew Namysłowski

Leszek Możdżer: Komeda w swojej muzyce daje miejsce, by przemówić własnym językiem

- Krzysztof Komeda buduje przestrzeń, w której można się naprawdę wypowiedzieć. Dając muzykowi nuty, pisał je w sposób tak bezpieczny, ale i zręczny, żeby można było poszukać tego klejnotu, który ma się w sobie ukryty. Tej wrażliwości i poczucia piękna. Tego, co w człowieku jest najważniejsze - mówił w Dwójce Leszek Możdżer o legendarnym jazzmanie, od którego śmierci minęło we wtorek (23.04) 55 lat.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer Jazz wspomnienie Dwójka MUZYKA KULTURA Andrzej Zieliński rocznica

Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork

- Mam takie okresy, kiedy jestem poukładana, bardzo praktyczna i zdaję sobie sprawę z wartości pewnych sytuacji. Bardzo skrupulatnie pilnowałam tych filmów, nawet Michał Urbaniak był zaskoczony, że ja to wszystko mam elegancko poukładane w pudełeczkach. Każde z nich jest dokładnie opisane - mówiła w Dwójce Urszula Dudziak o swym filmowym archiwum. Z tych taśm powstał nieco ponad godzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Dudziak Andrzej Zieliński Jazz śpiew Dwójka KULTURA

EABS w hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Retransmisja koncertu [POSŁUCHAJ]

W programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert, który wybrzmiał w Trójce z okazji 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Wrocławski Electro Acoustic Beat Sessions zagrał w studiu im. Agnieszki Osieckiej, poświęcając występ wybitnemu jazzowemu muzykowi. Zachęcamy do wysłuchania retransmisji koncertu z 2019 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej pr poleca Marek Pędziwiatr Marcin Rak Vojto Monteur Paweł Stachowiak Olaf Węgier Jakub Kurek

"Niewinni czarodzieje". Próba sportretowania pokolenia

- Ten film jest bardzo lubiany przez młodych widzów, natomiast Andrzej Wajda nie bardzo za nim przepadał - mówił krytyk filmowy, Tadeusz Lubelski w Polskim Radiu. 17 grudnia 1960 roku miała miejsce premiera filmu "Niewinni czarodzieje" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wielu krytyków porównuje go do osiągnięć do francuskiej nowej fali, która w tym samym czasie rodziła się nad Sekwaną.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kino PRL Jazz Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Zbigniew Cybulski Kalina Jędrusik

"Na zawsze Melomani": pełnometrażowy dokument o legendarnej polskiej grupie jazzowej

Wśród najnowszych premier kinowych tygodnia jest tytuł, który może zainteresować wielu widzów, ale w szczególności tych, którym nie są obce polski jazz i jego historia. "Na zawsze Melomani" to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o legendarnej grupie jazzowej, która powstała w Łodzi w czasach, kiedy ten typ muzyki był po prostu zakazany. Z reżyserem dokumentu Rafałem Mierzejewskim rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM MUZYKA Jazz Melomani Jerzy Matuszkiewicz Andrzej Trzaskowski Ryszard Jaźwiński Trójka