Marek Nowakowski - 10. rocznica śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 18:00
Miał w swym dorobku kilkadziesiąt tomów prozy: opowiadań, powieści, wspomnień. Także utworów dramatycznych. Do legendy przeszedł jego "Raport ze stanu wojennego", ale przecież i inne jego książki są wciąż czytane z zachwytem. Był człowiekiem odważnym, o wyrazistych poglądach, za które płacił czasami wysoką cenę: zakazem druku, więzieniem.
Pisarz Marek Nowakowski
Pisarz Marek NowakowskiFoto: Leszek Fidusiewicz/REPORTER/East News

16 maja minie dziesięć lat od śmierci Marka Nowakowskiego. Wybitnego pisarza w naszej audycji wspominali: tłumaczka Irena Makarewicz, pisarz Wojciech Chmielewski, historyk literatury prof. Maciej Urbanowski oraz prowadzący audycję Wacław Holewiński.

W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób goście poznali pisarza, jak się z nim zaprzyjaźnili, o tym jakim był człowiekiem, o tym dlaczego jego pisarstwo przyporządkowano marginesowi społecznemu, także o jego nieprzejednanej postawie wobec komunistów już od połowy lat 70., a także trudnych wyborach po roku '89.


Posłuchaj
28:18 Dwojka_OWZK Wspomnienie o Marku Nowakowskim.mp3 Marek Nowakowski – 10. rocznica śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Irena Makarewicz, Wojciech Chmielewski, prof. Maciej Urbanowski

Data emisji: 16.05.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc

Czytaj także

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 17:00
- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
rozwiń zwiń