Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 20:32
- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Jan Frycz i Krystyna Janda. Kadr z filmu Zwolnieni z życia w reż. Waldemara Krzystak (1992)
Jan Frycz i Krystyna Janda. Kadr z filmu "Zwolnieni z życia" w reż. Waldemara Krzystak (1992)Foto: Ninateka.pl
  • "1989 i co dalej" - tak autorzy audycji nazwali swój subiektywny ranking najciekawszych filmów opowiadających o Polsce po transformacji ustrojowej.
  • - Wyodrębniłem tu trzy trendy, które nazwałam "uwikłania", "nowe porządki" i "marzenia" - zdradził Piotr Gociek.

Zdaniem Piotra Goćka, przez kilka pierwszych lat po 1989 roku polskie kino miało trochę podobny problem do tego, który miała literatura.

"Psy", "Dług", "Poniedziałek" i wiele więcej

- W momencie, gdy otwarły się śluzy z Zachodu i płynęły do nas importowane filmy wcześniej zakazywane - rozmaitej jakości, nowe, stare, ale wszystko na raz - to nagle wszystko, co powstawało w Polsce było jakiejś zupełnie niepotrzebne. Pisarze mieli wielki kłopot z wydawaniem książek, a filmowcy ze znajdowaniem pieniędzy na nowe produkcje - przypomniał Piotr Gociek.

Francuzka kontra szarzyzna za oknem

Adriana Prodeus wymieniła tytuł z tamtego okresu, który głęboko zapadła jej w pamięć. To film "Zwolnieni z życia" w reżyserii Waldemara Krzystka (1992).

ZOBACZ TAKŻE: wybory 4 czerwca '89 - serwis specjalny.

- Ogromnie podobają mi się tam plenery, kostiumy, dekoracje. On mnie uwiódł jako taki bajkowy, wręcz przebierany. Opowiada o swoistym spisku, czyli o tym jak bohater w pierwszej scenie zostaje zwabiony przez kobietę do mieszkania, pobity i wyrzucony na wysypisko śmieci. Znajduje go tam ubrana kolorowo "Francuzka", jak sama o sobie mówi, i opowiada ze szczegółami jak wygląda codzienne życie w Paryżu. Żyje w rodzaju jakiegoś odrealnienia, które stoi w ogromnym kontraście do tego, co oglądamy na ekranie - opisywała dziennikarka.


Posłuchaj
26:37 Dwójka owzk 4.06.2024.mp3 "1989 i co dalej" - subiektywny ranking najciekawszych filmów opowiadających o Polsce po transformacji ustrojowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 4.06.2024

Godz. emisji: 17.30 

pg

Czytaj także

Zamiłowanie do Wrocławia i Dolnego Śląska. Co stoi za fascynacją Waldemara Krzystka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 17:32
Wrocław i Dolny Śląsk to bardzo ważne miejsca dla Waldemara Krzystka - reżysera, który co i rusz wraca w ten region z kamerą. O swoim zamiłowaniu do Dolnego Śląska, wspomnieniach z dzieciństwa oraz filmowych inspiracjach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografka: trudno powiedzieć, czy Roman Wilhelmi zafascynował mnie bardziej jako aktor, czy człowiek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 17:35
- Roman Wilhelmi oddał swojej pracy, teatrowi, filmowi i telewizji, absolutnie wszystko. A z drugiej strony miał swoje słabostki, załamania, problemy z nałogami. Ta dychotomia była bardzo ciekawa, trudna do opisania, ale im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej mnie ona wciągała - mówiła w Dwójce Magda Jaros, autorka książki "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego".
rozwiń zwiń