REKLAMA

Polacy nie czytają? "Spadł poziom wstydu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:00
- Wyniki o poziomie czytelnictwa w Polsce mówią coś gorszego, niż nam się wydaje - tłumaczył Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.
Audio
  • Z Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej, rozmawia Jerzy Kisielewski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Biblioteki Narodowej wynika, że 58 procent Polaków w 2014 roku nie przeczytało żadnej książki
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Biblioteki Narodowej wynika, że 58 procent Polaków w 2014 roku nie przeczytało żadnej książkiFoto: Jarmoluk/Pixabay, lic. CC

- Czytelnictwo w Polsce nie spadło dramatycznie w ostatnich latach. Ono spadło dużo wcześniej albo inaczej: ono nigdy nie było wysokie - podkreślał Tomasz Makowski. Zwiększająca się liczba tych, którzy nie czytają, bierze się, zdaniem gościa Dwójki, przede wszystkim stąd, że dziś coraz śmielej przyznajemy się do braku kontaktu z książką. - Spadł poziom wstydu – mówił Tomasz Makowski, dodając, że według badań najmniej czytają ludzie w podeszłym wieku.

W rozmowie z dyrektorem Biblioteki Narodowej nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o ulubione lektury, również te z dzieciństwa. Tomasz Makowski przyznał, że niektóre książki poznane na początku czytelniczej drogi nie były adekwatne do jego wieku...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Tomasz Makowski (doktor nauk humanistycznych, dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 19.06.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 14:30
– W młodości najsilniej odbierałem banalne rzeczy: kąpiel w rzece, leżenie na łące, słońce, powietrze, wysiłek – mówił pisarz, który skończył właśnie 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kira Gałczyńska: bez mamy ojciec żyłby krócej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
– Uważam, że wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama. Wspieranie go było dla niej obowiązkiem – mówiła córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom 101 pisarzy. Wspomnienia z Krupniczej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:50
- To tu Jerzy Andrzejewski napisał "Popiół i diament", a Leon Kruczkowski "Niemców" - opowiadał w Dwójce Jan Polewka, "strażnik pamięci" krakowskiego Domu Literatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz nie istniał, a hippisi byli najgorsi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 18:00
W 25. rocznicę zniesienia w Polsce cenzury prof. Rafał Habielski wspominał w Dwójce o działalności tej orwellowskiej z ducha instytucji.
rozwiń zwiń