"Arcana" mają 20 lat. "Polska nas najbardziej interesuje"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 18:00
- Wierzymy, że to, co dzieje się w polityce, ma wpływ na kulturę, na historię i vice versa – tłumaczył prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o krakowskim dwumiesięczniku "Arcana", który obchodzi jubileusz 20-lecia.
Audio
  • Rozmowa o krakowskim dwumiesięczniku "Arcana" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Arcana tworzy zaplecze intelektualne dla polskiej prawicy, zwłaszcza jej skrzydła konserwatywnego (zdj. ilustracyjne)
"Arcana" tworzy zaplecze intelektualne dla polskiej prawicy, zwłaszcza jej skrzydła konserwatywnego (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

- Te trzy słowa, które pojawiają się na okładce pisma - "kultura", "polityka", "historia" - widzimy jako pewne tematy, ale i jako całość. Interesuje nas przenikanie się tych pól - mówił prof. Urbanowski. - Nie jesteśmy pismem, które chce się zamknąć na rzeczywistość, interesując się jednym tylko polem kultury czy polem współczesnej polskiej rzeczywistości. Bo Polska nas najbardziej interesuje - podkreślał gość Dwójki.

Pismo "Arcana" już od dwudziestu lat skupia wokół siebie głosy najważniejszych badaczy i eseistów z dziedziny kultury, historii i polityki. Jakie były jego początki? Jak przenikają się na jego łamach tematy literackie i historyczne? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Maciej Urbanowski (współzałożyciel pisma "Arcana" i historyk literatury), prof. Andrzej Waśko (redaktor naczelny pisma "Arcana", literaturoznawca i kulturoznawca)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/asz

Czytaj także

Wspierać gazety pełne muzyki popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:00
Na polskim rynku pojawiły się ambitne tytuły, które nie zajmują się muzyką poważną ani jazzem, lecz muzyką alternatywną czy elektroniczną. Czy nie należałoby dofinansowywać tego typu pism?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz Forum". Polskie pismo, które czyta cały świat

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 15:00
– To było jedyne naprawdę międzynarodowe pismo jazzowe na świecie – mówił Krzysztof Sadowski z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego o piśmie, które istnieje już 50 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum "Kultury". Giedroyc pisał 10 listów dziennie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 20:00
- Do tego pisał, czytał, robił notatki i przede wszystkim myślał - powiedziała Maria Wrede z Biblioteki Narodowej. 160 tysięcy listów to tylko część materiałów, które skatalogowano podczas trwającego siedem lat procesu inwentaryzacji archiwum Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń