REKLAMA

Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:06
Znakomita większość Polaków popiera ukraińskie dążenia do całkowitego uniezależnienia się od Rosji i wygrania wojny bez ponoszenia strat w wyniku politycznych kompromisów. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi przypominają nam o przeszłości. - Zobaczyliśmy w nich siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii. Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują - mówił w Dwójce Marcin Duma, badacz opinii i prezes IBRIS.
Ukraińska rodzina w drodze do Polski
Ukraińska rodzina w drodze do PolskiFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock

Pierwsze tygodnie rosyjskiej agresji na Ukrainę wywołały w Polsce niespotykany zryw solidarnościowy. Jak pokazują badania, jesteśmy z tego dumni - w sytuacji ekstremalnej podołaliśmy zadaniu, które postawiła przed nami historia. Dzięki temu uczyniliśmy poniekąd zadość naszej cesze narodowej. Co ciekawe, ten etap uznajemy już za zamknięty. Polacy są także w większości gotowi do poświęceń, żeby wspierać sąsiadów w ich walce o niepodległość.

Kryzys migracyjny. Pierwszy sygnał?

Inaczej niż wśród obywateli krajów zachodnich, nad Wisłą dominuje przekonanie, że nie należy zgadzać się na kompromisy w walce z Rosją, w tym na oddanie części terytorium. Zdaniem Marcina Dumy, prezesa IBRIS, kluczowe dla zrozumienia tego poglądu są opinie wyrażane przez Polaków w badaniach. - Dość jednoznacznie mówią oni, że jeżeli Ukraińcy tę wojnę przegrają, to najprawdopodobniej my będziemy musieli toczyć kolejną wojnę. Ale wówczas Polska będzie już stroną - słyszymy.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwraca uwagę, że nie jest to odczucie odrealnione. Wielu z nas poczuło się zaatakowanych już z chwilą rozpoczęcia kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. - Zanim ktokolwiek zdążył zbudować jakąś narrację, mieszkańcy wschodnich terenów Polski mówili, że samych uchodźców się nie boją. Ale kontekst, zaangażowanie się machiny państwowej Białorusi w ten proceder, został potraktowany jako naruszenie granic Polski przez "niedźwiedzia ze Wschodu"- zauważa.

Polacy cenią ciężką pracę

W kontekście Ukraińców i ich postrzegania przez Polaków warto spojrzeć na grunt, który stworzyła emigracja zarobkowa. Zdaniem Marcina Dumy w Ukraińcach zobaczyliśmy siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii czy Holandii w celu poprawienia swojego losu. - Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują. Bardzo często podnosi się, że Polacy to raczej spryt, ale to nie jest prawda. Cenimy ciężką pracę i cenimy ludzi, którzy potrafią prezentować te same wartości co my - słyszymy.


Posłuchaj
27:16 Dwojka 2022_11_24-17-32-12.mp3 Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Marcin Duma (badacz opinii, prezes IBRIS)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

Fenomen poezji ukraińskiej - jak poeci walczą ze złem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:00
- W warunkach wojny figura poety, który przeciwstawia się złu, jest bardzo ważna, jest nam potrzebna - mówił Marcin Gaczkowski, literaturoznawca i tłumacz literatury ukraińskiej, z którym rozmawialiśmy podczas trwającego w Szczebrzeszynie festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska pisarka Tamara Duda: Rosja prowadzi wojnę duchową

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:00
- Od samego początku miałam wrażenie, że wojna jest prowadzona na kilku polach, że ten wymiar zewnętrzny, kule, pociski, jest tylko jednym z nich - mówiła w Dwójce Tamara Duda, odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń