X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdyby nie wojna, byłby grafikiem. Nieznany talent Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:15
– Poeta dbał o liternictwo nawet w rękopisach. Widzimy tam niezwykłe nowatorstwo w tej dziedzinie. To przecież ten rodzaj grafiki, która dziś zdobi publikacje książkowe – mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Wiesław Budzyński i Anna Romaniuk opowiadają o twórczości plastycznej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja

Wielkim uczyniła Baczyńskiego z jednej strony poezja, a z drugiej jego walka, tworząc legendę wokół postaci poległego geniusza. Jego sztuka nie ograniczała się jednak tylko do słów. Rzadko wspomina się o umiejętnościach plastycznych Krzysztofa Kamila. Rysował od dziecka - wiele z jego rysunków znalazło się w ocalonym z wojny archiwum poety. Po maturze w 1939 r. poeta zamierzał rozpocząć studia na warszawskiej ASP. Wybuch wojny na zawsze przekreślił te plany.

Wiesław Budzyński, znawca twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przypuszcza, że artysta prawdopodobnie zostałby grafikiem. – Rodzice jego żony Barbary mieli drukarnię, w której Baczyński składał ręcznie swoje wiersze – opowiadał badacz w "Kwadransie bez muzyki". – Zachowały się szczotki drukarskie, a także sam tomik. Fachowcy ocenili, że został złożony wzorowo – dodał.

Niepospolity talent plastyczny Baczyńskiego ukazuje archiwum rękopisów twórcy zebranych przez jego matkę Stefanię Baczyńską i przekazanych Bibliotece Narodowej przez Kazimierza Wykę, jednego z opiekunów spuścizny poety. – Poszczególne rękopisy oraz całe rękopiśmienne zbiorki są ilustrowane niewielkimi elementami graficznymi – powiedziała Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej. – Ale to nie wszystko. Baczyński bardzo dbał o liternictwo w rękopisach. Różnicował je kolorystycznie, zmieniał wielkość i kształt czcionek - wyliczała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Dawida Dziedziczaka.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Śmierć na polu walki była dla nich szczęściem"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 13:50
- To święte miejsce polskiej poezji. Wyjątkowy przykład jedności słowa i czynu - mówi o poetach pokolenia Kolumbów Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Ale czy życie i twórczość Baczyńskiego albo Gajcego mogą być inspirujące dla współczesnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo, koszmar i mit. Warszawa Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Czyn powstańczy w poezji Krzysztofa Baczyńskiego jest nie tylko spełnieniem historycznie doraźnej zemsty, lecz jawi się jako wyrok odwiecznego losu Warszawy i całej Polski – mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń