Gdyby nie wojna, byłby grafikiem. Nieznany talent Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:15
– Poeta dbał o liternictwo nawet w rękopisach. Widzimy tam niezwykłe nowatorstwo w tej dziedzinie. To przecież ten rodzaj grafiki, która dziś zdobi publikacje książkowe – mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Wiesław Budzyński i Anna Romaniuk opowiadają o twórczości plastycznej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja

Wielkim uczyniła Baczyńskiego z jednej strony poezja, a z drugiej jego walka, tworząc legendę wokół postaci poległego geniusza. Jego sztuka nie ograniczała się jednak tylko do słów. Rzadko wspomina się o umiejętnościach plastycznych Krzysztofa Kamila. Rysował od dziecka - wiele z jego rysunków znalazło się w ocalonym z wojny archiwum poety. Po maturze w 1939 r. poeta zamierzał rozpocząć studia na warszawskiej ASP. Wybuch wojny na zawsze przekreślił te plany.

Wiesław Budzyński, znawca twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przypuszcza, że artysta prawdopodobnie zostałby grafikiem. – Rodzice jego żony Barbary mieli drukarnię, w której Baczyński składał ręcznie swoje wiersze – opowiadał badacz w "Kwadransie bez muzyki". – Zachowały się szczotki drukarskie, a także sam tomik. Fachowcy ocenili, że został złożony wzorowo – dodał.

Niepospolity talent plastyczny Baczyńskiego ukazuje archiwum rękopisów twórcy zebranych przez jego matkę Stefanię Baczyńską i przekazanych Bibliotece Narodowej przez Kazimierza Wykę, jednego z opiekunów spuścizny poety. – Poszczególne rękopisy oraz całe rękopiśmienne zbiorki są ilustrowane niewielkimi elementami graficznymi – powiedziała Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej. – Ale to nie wszystko. Baczyński bardzo dbał o liternictwo w rękopisach. Różnicował je kolorystycznie, zmieniał wielkość i kształt czcionek - wyliczała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Dawida Dziedziczaka.

mc/jp

Czytaj także

"Śmierć na polu walki była dla nich szczęściem"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 13:50
- To święte miejsce polskiej poezji. Wyjątkowy przykład jedności słowa i czynu - mówi o poetach pokolenia Kolumbów Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Ale czy życie i twórczość Baczyńskiego albo Gajcego mogą być inspirujące dla współczesnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo, koszmar i mit. Warszawa Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Czyn powstańczy w poezji Krzysztofa Baczyńskiego jest nie tylko spełnieniem historycznie doraźnej zemsty, lecz jawi się jako wyrok odwiecznego losu Warszawy i całej Polski – mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń