Tajemnice jedenastu warszawskich kamienic

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 13:03
W "Kwadransie bez muzyki" odbyliśmy spacer po nowo otwartej pierwszej części stałej wystawy Muzeum Warszawy "Rzeczy warszawskie".
Audio
  • Tajemnice jedenastu warszawskich kamienic (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rynek Starego Miasta w Warszawie
Rynek Starego Miasta w Warszawie Foto: tomasgehrhardt /Shutterstock.com

Historia klamki wyrwanej z sali miejskiego ratusza, ceramiczne naczynia znalezione w ruinach miasta czy opowieść o malowidłach ściennych przeniesionych ze ścian wydawnictwa Iskry - to fragmenty historii stolicy. Muzeum Warszawy, przez wiele lat Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, to jedna z ważniejszych miejskich instytucji kultury.

Pod koniec maja w jedenastu odrestaurowanych kamienicach przy Rynku Starego Miasta otwarta została pierwsza część nowej wystawy stałej pt. "Rzeczy warszawskie". Znajdą się na niej 7352 przedmioty z bogatej kolekcji muzeum. Właśnie przedmioty, materialne obiekty, jak mówią twórcy ekspozycji „świadkowie i uczestnicy historii miasta”, są najważniejsze w nowym muzeum.

Zapraszamy na spacer po muzeum - naszymi przewodnikami byli: Jarosław Trybuś, Joanna Dudelewicz oraz Anna Marta Zdanowska. W audycji usłyszą także Państwo archiwalne nagrania twórców pierwszej ekspozycji z 1955 roku. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 15.15

jp/mz

 

Czytaj także

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 08:00
- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ossolineum. Koło ratunkowe rzucone Polakom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:00
– Nie było państwa. Co mogło je zastąpić? Pamięć o przeszłości państwa, które upadło – mówił dr Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum, które kończy właśnie 200 lat.
rozwiń zwiń