X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W Warszawie proces burzenia trwa cały czas"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 15:50
- W naszym mieście pamięć jego wojennego zniszczenia jest bardzo silna, dlatego każdy gest rozbiórki czy zburzenia nie jest tutaj gestem niewinnym - mówił w Dwójce Łukasz Gorczyca, współautor albumu "Ruiny Warszawy".
Audio
  • Łukasz Gorczyca i prof. Marta Leśniakowska o albumie "Ruiny Warszawy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Supersam w Warszawie w roku 1969 r., czyli 7 lat po zbudowaniu i na 37 lat przed zburzeniem
Supersam w Warszawie w roku 1969 r., czyli 7 lat po zbudowaniu i na 37 lat przed zburzeniemFoto: wikimedia/domena publiczna

Publikacja poświęcona została architektonicznym przeszkształceniom, jakim Warszawa była poddana na przestrzeni ostatnich 100 lat. Prof. Marta Leśniakowska zwróciła w Dwójce uwagę, że w ciągu tego czasu w sposób gwałtowny i nieodwracalny znikały z Warszawy poszczególne warstwy kulturowe. - W międzywojniu burzono niektóre części stolicy, żeby uwolnić przestrzeń pod budowę miasta modernistycznego, potem był kataklizm II wojny światowej, a po roku 1945 roku, wbrew oficjalnej propagandzie, Warszawa nie była odbudowywana, ale stała się przestrzenią, w której próbowano stworzyć nowe miasto socjalistyczne - mówiła historyczka sztuki.

Łukasz Gorczyca z Galerii Raster dodał, że procesy niszczenia dawnych budynków stolicy trwa do dziś. W albumie "Ruiny Warszawy" zestawione są zdjęcia dawnych wyburzeń z tymi współczesnymi, dokonanymi przez deweloperów. - Ta książka pokazuje, że figura ruiny może być bardzo wieloznaczna i w różny sposób oceniana. 

Goście audycji wspominali o ważnych i ciekawych budynkach, które w ostatnich latach zniknęły z pejzażu Warszawy. Wyjaśniali też, dlaczego miasto to przed I wojną światową było miejscem ciasnym, dusznym i niehigienicznym.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dawid Dziedziczak

Goście: Łukasz Gorczyca i porf. Marta Leśniakowska

Data emisji: 1.07.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 08:00
- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć bohaterów. Rocznica Sierpnia '44 w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:00
Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych niepodległościowych zrywów w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń