"W Warszawie proces burzenia trwa cały czas"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 15:50
- W naszym mieście pamięć jego wojennego zniszczenia jest bardzo silna, dlatego każdy gest rozbiórki czy zburzenia nie jest tutaj gestem niewinnym - mówił w Dwójce Łukasz Gorczyca, współautor albumu "Ruiny Warszawy".
Audio
  • Łukasz Gorczyca i prof. Marta Leśniakowska o albumie "Ruiny Warszawy (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Supersam w Warszawie w roku 1969 r., czyli 7 lat po zbudowaniu i na 37 lat przed zburzeniem
Supersam w Warszawie w roku 1969 r., czyli 7 lat po zbudowaniu i na 37 lat przed zburzeniemFoto: wikimedia/domena publiczna

Publikacja poświęcona została architektonicznym przeszkształceniom, jakim Warszawa była poddana na przestrzeni ostatnich 100 lat. Prof. Marta Leśniakowska zwróciła w Dwójce uwagę, że w ciągu tego czasu w sposób gwałtowny i nieodwracalny znikały z Warszawy poszczególne warstwy kulturowe. - W międzywojniu burzono niektóre części stolicy, żeby uwolnić przestrzeń pod budowę miasta modernistycznego, potem był kataklizm II wojny światowej, a po roku 1945 roku, wbrew oficjalnej propagandzie, Warszawa nie była odbudowywana, ale stała się przestrzenią, w której próbowano stworzyć nowe miasto socjalistyczne - mówiła historyczka sztuki.

Łukasz Gorczyca z Galerii Raster dodał, że procesy niszczenia dawnych budynków stolicy trwa do dziś. W albumie "Ruiny Warszawy" zestawione są zdjęcia dawnych wyburzeń z tymi współczesnymi, dokonanymi przez deweloperów. - Ta książka pokazuje, że figura ruiny może być bardzo wieloznaczna i w różny sposób oceniana. 

Goście audycji wspominali o ważnych i ciekawych budynkach, które w ostatnich latach zniknęły z pejzażu Warszawy. Wyjaśniali też, dlaczego miasto to przed I wojną światową było miejscem ciasnym, dusznym i niehigienicznym.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dawid Dziedziczak

Goście: Łukasz Gorczyca i porf. Marta Leśniakowska

Data emisji: 1.07.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/jp


Czytaj także

Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 08:00
- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć bohaterów. Rocznica Sierpnia '44 w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:00
Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych niepodległościowych zrywów w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń