Pamięci Władysława Szpilmana i wszystkich ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 15:25
- Zależało nam, żeby wydarzyło się to dokładnie wtedy, kiedy 80 lat temu zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia Warszawa II, i żeby zatrzymało nas na chwilę w tym dramatycznym momencie dla stolicy - mówiła Karolina Sakowicz z Muzeum POLIN, gdzie w poniedziałek (23.09) odbył się wyjątkowy koncert.
Audio
  • Relacja z koncertu Szpilman/Woronowicz/Masecki w Muzeum POLIN (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Władysław Szpilman
Władysław Szpilman Foto: zbiory Archiwum Polskiego Radia

Wrzesień 1939 Baner_260x140.jpg
Wrzesień 1939 - serwis specjalny

Wydarzenie upamiętniło 80. rocznicę recitalu, z którym 23 września 1939 roku wystąpił w Polskim Radiu Władysław Szpilman. Wybitny pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego wykonał wówczas recital utworów Fryderyka Chopina.

Tego samego dnia niemieckie bomby trafiły w Elektrownię Warszawską na Powiślu, co na lata przerwało funkcjonowanie rozgłośni. Władysław Szpilman był ostatnią osobą, która po wybuchu II wojny światowej grała na żywo w Polskim Radiu.

W rocznicę tamtego koncertu w poniedziałek (23.09) w holu głównym Muzeum POLIN Marcin Masecki zagrał Nokturn cis-moll Chopina. Relacja z wydarzenia w nagraniu audycji, w której wykorzystano m.in. archiwalną rozmowę Anny Skulskiej z Władysławem Szpilmanem.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście: Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN), Marcin Masecki (pianista, aranżer)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Szpilman. Pianista w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:50
Jego recital był ostatnią rzeczą, jaka w Polskim Radiu zabrzmiała na żywo we wrześniu 1939 r. Słynny pianista był także popularnym kompozytorem muzyki rozrywkowej. Jego żona Halina Szpilman opowiadała w Dwójce, że artysta tworzył nawet na... pudełku papierosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I zagrałem Chopina". Wspomnienia Szpilmana z ostatniego radiowego koncertu we wrześniu 1939

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 05:55
– Artyleria bardzo mocno ostrzeliwała gmach radia. Byłem troszeczkę wystraszony, ale zagrałem pół godziny Chopina – wspominał Władysław Szpilman ostatnią audycję żywej muzyki w Polskim Radiu 23 września 1939 roku.
rozwiń zwiń