Literatura po białorusku w odwrocie?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 19:01
Konflikt na Ukrainie wydaje się wpływać na politykę władz w Mińsku. O sytuacji białoruskich pisarzy porozmawiamy z Ławonem Barszczeuskim - pisarzem i opozycjonistą.
Literatura po białorusku w odwrocie?
Foto: Glow Images/East News

Mimo ciągłych zapewnień o złagodzeniu walk na Ukrainie przemoc, zwłaszcza na wschodzie kraju, nie ustaje. Poza konsekwencjami, jakie niesie obecna sytuacja dla samej Ukrainy, niepokojące są także nastroje na Białorusi. Polityka Mińska skierowana przeciwko językowi białoruskiemu skłania do pytania o status tamtejszej literatury.
Autor: Kamil Radomski
Goście: Ławon Barszczeuski
Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"
Data emisji: 3.11.2014
Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Białoruś literatura Ukraina
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Homo sovieticus według Aleksijewicz. Sprawca zła i ofiara, z psychiką żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 11:31
Przez 70 z górą lat w laboratorium marksizmu-leninizmu wyhodowano odrębny gatunek - homo sovieticus. Jedni uważają go za postać tragiczną, inni u nas mówią o nim pogardliwie ”sowek” – pisze białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz w książce "Czasy secondhand - koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady w Mińsku: wołano ”Żywie Biełaruś i Sława Ukrainie”. Zatrzymania za ukraińskie flagi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 20:21
W stolicy Białorusi odbył doroczny marsz do podmińskiego uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji. Pochód jest co roku organizowany przez niezależne środowiska. Zatrzymywano Białorusinów, którzy nieśli ukraińską symbolikę.
rozwiń zwiń