Wojna i normalność. 90 lat domu Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 11:55
- Okres przedwojenny był dla Stawiska trudny. Pełnia rodzinnego życia zaczęła się tak naprawdę jesienią 1939 roku – opowiadała w Dwójce Ewa Cieślak z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
Audio
  • W domu Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów
Dom Anny i Jarosława IwaszkiewiczówFoto: Shutterstock.com/piotrbb

- Podczas wojny starano się, żeby w Stawisku było w miarę normalnie, zachowywano wszelkie formy życia mieszczańskiego domu - podkreślała Ewa Cieślak. Jak tłumaczyła, Iwaszkiewicz, który bardzo często deklarował się jako przeciwnik "mieszczańskości", w czasie wojny stwierdził, że formy te są swoistym sprzeciwem wobec otaczającej rzeczywistości. Stąd stałe formy posiłków, eleganckie podawanie do stołu.

We wspomnieniach o domu Iwaszkiewiczów usłyszymy o szczegółach funkcjonowania podczas wojny tego wyjątkowego miejsca ("pani Anna zarejestrowała dom jako pensjonat, żeby uzasadnić, że jest tu tyle osób"), o kulinariach czy sprawach gospodarczych. Nie zabrakło również opowieści o kolejnych częściach – od werandy po łazienkę – domu Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/mko

Czytaj także

Iwaszkiewicz modli się do Artura Rimbaud

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 13:00
Przekłady Jarosława Iwaszkiewicza – bardzo ważna, jak się okazuje, część jego twórczości – wiele mówią o literackich fascynacjach poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się zajadały panny z Wilka?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 14:17
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o kuchni w opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, ale też w filmie Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uniwersalne studium o miłości". Listy Iwaszkiewicza do Błeszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:57
- Ta książka nie jest o intymnych przeżyciach Iwaszkiewicza, ale w zasadzie o miłości. Uważam, że każdy w tej opowieści może się odnaleźć - podkreślała Anna Król, redaktor tomu "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opisać "inne życie" Iwaszkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 15:03
W audycji spotkaliśmy z Radosławem Romaniukiem, autorem dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń