Lidia Lwow-Eberle: Łupaszka był dobrym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 21:00
W czwartek (21.04) w Łodzi rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - legendarnego dowódcy Armii Krajowej, Żołnierza Wyklętego. Przypominamy wspomnienia jego towarzyszki życia - Lidii Lwow-Eberle.
Audio
  • Lidia Lwow-Eberle o dzieciństwie i początkach II wojny światowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Lidia Lwow-Eberle o swoich początkach w partyzantce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Lidia Lwow-Eberle o majorze Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Lidia Lwow-Eberle o latach 1945-47 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Lidii Lwow-Eberle wspomina czasy od października 1950 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Lidia Lwow Eberle od lata 1943 r. była w konspiracji, początkowo w oddziale Antoniego Burzyńskiego Kmicica, potem w 5 Brygadzie Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
Lidia Lwow Eberle od lata 1943 r. była w konspiracji, początkowo w oddziale Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", potem w 5 Brygadzie Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

"Lala" - bo tak brzmiał konspiracyjny pseudonim naszej bohaterki - w jednej ze swoich gawęd opowiadała o tragicznych losach 5 Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", która w latach 1943-44 uwikłana była w walkę z Niemcami, Litwinami i Sowietami. - W roku 1943 udało się dogadać z sowiecką partyzancką, mijaliśmy się z nimi w lasach bez strzału. Wszystko zmieniło się wraz z odwrotem Niemców z Wileńszczyzny. Sowieci uderzyli na nas z dwóch stron - wspominała Lidia Lwow Eberle. Łupaszka dostał propozycję włączenia jego oddziału do wojska polskiego walczącego u boku armii radzieckiej. W tych okolicznościach zdecydował się na rozwiązanie brygady i danie wolnej ręki swoim towarzyszom broni.

Lidia Lwow-Eberle została przy Łupaszce. W Dwójce wspominała miesiące partyzanckich walk, zimę spędzoną w leśnej ziemiance i dramatyczne próby wyrywania się z kolejnych obław NKWD i UB.

***

Lidia Lwow-Eberle urodziła się w 1920 roku w Rosji, a wychowała się na Nowogródczyźnie. W 1939 roku rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Do 1943 pracowała jako nauczycielka w szkołach białoruskich, gdzie uczyła języka rosyjskiego.

W połowie 1948 roku została aresztowana wraz z "Łupaszką" i skazana na dożywocie. W 1956 roku wyszła na wolność i podjęła studia archeologiczne.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotował: Bartosz Panek

Gość: Lidia Lwow-Eberle (sanitariuszka w oddziale Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki")

Data emisji: 1-5.06.2015

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

Cichociemni - byli elitą Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 06:50
15 lutego 1941 odbył się pierwszy lot Cichociemnych na teren Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Krzyżanowski "Wilk" - dowódca operacji "Ostra Brama"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:58
126 lat temu, w 1895 roku urodził się Aleksander Krzyżanowski, "Wilk", komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej  , dowódca oddziałów AK w operacji "Ostra Brama". 
rozwiń zwiń