"Sztuka może być drapieżnym przeciwnikiem". Opowieści Krystiana Lupy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 08:00
- Takiego przeciwnika, sztukę, warto mieć, bo on pobudza do prawdomówności, do konfrontacji. Ci, którzy nie dają się przez przeciwników stymulować i w gruncie rzeczy wspólnie z nimi marzyć, nawet w sytuacji starcia, są skazani na porażkę - opowiadał w Dwójce Krystian Lupa.
Audio
  • Krystian Lupa o swoim tekście do spektaklu "Spirala" i wolności teatru (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krystian Lupa o poszukiwaniu swojej drogi artystycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Lupa poleca książkę Roberta Musila "Człowieka bez właściwości" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krystian Lupa o twórczości austriackiego pisarza i dramaturga Thomasa Bernharda (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krystian Lupa o swojej adaptacji "Wycinki" T. Bernharda i próbie polemiki z dziełem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Krystian Lupa
Krystian LupaFoto: PAP/EPA/ANDREU DALMAU

Lupa 1200 PAP.jpg
"Proces" Kafki i bolesny świat Krystiana Lupy

- Demagodzy prowadzą świat do katastrofy - przypominał znakomity reżyser teatralny w pierwszym odcinku "Zapisków ze współczesności" nagrywanych w przeddzień jego wyjazdu do Wilna na konferencję poświęconą walce teatrów o swoje prawo do głosu. - To jest wielkie marzenie: żeby ludzie rządzący światem byli dojrzali. Tylko w jaki sposób możemy to sprowokować? My artyści jesteśmy kowalami pewnych niepokojów - dodawał gość Dwójki, podkreślając, że "jedynie marzyciele mają czego szukać w polityce".

W kolejnych odcinkach wysłuchaliśmy m.in. opowieści o spotkaniach z jakże ważnymi dla Krystiana Lupy austriackimi twórcami ("Robert Musil dał mi drogę do aktora", "nieuporządkowany kosmos Człowieka bez właściwości jest dla mnie najważniejszym doświadczeniem literackim życia", "realizując Wycinkę, podjąłem wraz z aktorami próbę polemiki z dziełem Bernharda").

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka 

Gość: Krystian Lupa (reżyser teatralny, scenograf, grafik, tłumacz i pedagog)

Data emisji: 7-11.05.2018

Godzina emisji: 12.45

jp/pg

Czytaj także

Krystian Lupa: Bernhard jest moim koniem trojańskim

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:00
- Artysta bardziej zaawansowany w drodze może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć - wyjaśnił znakomity reżyser teatralny, opowiadając o "Wycince Holzfällen", czyli swoim kolejnym spektaklu opartym na tekście Thomasa Bernharda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo Krystian Lupa uśmierca w "Wycince"?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 21:00
Czy wrocławski spektakl Krystiana Lupy na motywach powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda może wywołać takie samo oburzenie, jakie przed laty w Austrii wywołała sama powieść? Między innymi o to pytał swoich gości Jacek Wakar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Lupa zaprasza do zwiedzania spektaklu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 19:00
– W pewnym momencie doszło do takiej sytuacji, że trudno było rozpoznać, kto jest aktorem, a kto widzem – mówił reżyser o projekcie teatralnym "Spirala".
rozwiń zwiń