Obrońca Dwójki: Edward Pałłasz

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 06:30
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień cenionego kompozytora, w latach 1995-1998 dyrektora II Programu Polskiego Radia.
Audio
Edward Pałłasz
Edward PałłaszFoto: PAP/Jacek Turczyk

Radio towarzyszyło Edwardowi Pałlaszowi od początku drogi twórczej. W latach 1995-1998 był dyrektorem Programu II Polskiego Radia. Jego najistotniejszym osiągnięciem w tym czasie było obronienie Dwójki przed likwidacją. Dokonał tego dzięki zmobilizowaniu Słuchaczy do obrony anteny.

- Pamiętam, że ówczesny Prezes Polskiego Radia demonstrował mi w swoim gabinecie ogromne stosy listów i wymawiał mi obrażonym tonem, że to niedorzeczne tak się awanturować w obronie Dwójki. Sam byłem zdumiony, tą miłością do anteny, która nie jest ani łatwa, ani lekka, a bywa przyjemna z zupełnie innych powodów - mówiłw Dwójce Edward Pałasz. - Jeżeli poległem w tym starciu osobiście, to mam wielką satysfakcję, że istnienie tego programu zostało zaaprobowane przez słuchaczy.

Edward Pałłasz (ur. 1936) był związany między innymi z legendarnymi teatrami studenckimi: Bim-Bom oraz STS, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS i Fundacją "Pro Musica Camerata", Związkiem Kompozytorów Polskich i "Warszawską Jesienią", zaś od 1999 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Liczba piosenek, utworów filmowych i teatralnych, wreszcie koncertowych dzieł stworzonych przez Pałłasza przez ostatnie kilkdzesiąt lat jest na prawdę imponująca. Ten dorobek uhonorowany został m.in "Honorowym Wielkim Splendorem", Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką Miasta Stołecznego Warszawy.

Audycja Bogumiły Prządki.

 

Czytaj także

Zdzisław Nardelli. Z historii Teatru Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:00
Dyrektor Teatru Polskiego Radia na przełomie lat 60. i 70. Antenę radiowej Dwójki wzbogacił o wiele wyjątkowych słuchowisk, przy produkcji których chętnie korzystał nowatorskich rozwiązań technicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Agnieszka Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:47
- Kocham moją Orkiestrę. A kiedy mówię "Orkiestra", widzę Jarka, Bogdana, Beatę, Iwonę ,Mirka, Lecha… - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, od 35 lat nieprzerwanie na stanowisku szefa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Władysław Kłosiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 21:00
W Dwójkowej audycji wybitny klawesynista opowiadał o tym, jak się zmieniało wykonawstwo muzyki dawnej w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
rozwiń zwiń