Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:50
- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: mat. prasowe

Ocaleni z rzezi wołyńskiej

Pochodzi z rodziny, której członkowie cudem ocaleli z rzezi wołyńskiej. Ojcu i matce udało się przetrwać atak na kościół dokonany przez oddziały UPA, ale jego dziadkowie zostali zamordowani. Kompozytor po latach szukał prawdy o tamtych wydarzeniach, twierdząc, że zawsze żył z traumą po tragedii na Wołyniu. Po latach spotkał się nawet z zabójcą swoich dziadków.

Wychowany w muzyce

Muzyka obecna była w jego rodzinie bardzo silnie. Ojciec Włodzimierz, wykształcony muzyk, imał się w życiu różnych profesji. Po wojnie prowadził chóry – w tym, jako ukrywający się AK-owiec, zespół milicyjny. - Drżał ze strachu, że go zdemaskują jako zaplutego karła reakcji - opowiadał muzyk.

Krzesimir Dębski i Afryka. Zaskakujący miks [ZOBACZ WIDEO] >>>

Włodzimierz Dębski, zgodnie z nakazem pracy, prowadził szkołę muzyczną w Kielcach, gdzie współpracował i przyjaźnił się z Jerzym Rosińskim, wykształconym w Krakowie organistą, świetnym improwizatorem. - Jako ministrant, 12-, 14-letni chłopak, słuchałem go i myślę, że miało to olbrzymie znaczenie dla mojego sposobu myślenia o muzyce - podkreślił nasz gość. - Był to wielki mistrz. Jeden z nielicznych, którzy mieli wyższe studia wtedy w mieście Kielce, tak jak mój ojciec.

Zdolny, ale leń

Następnie Włodzimierza Dębskiego przeniesiono do Lublina, do szkoły muzycznej, gdzie dość szybko został dyrektorem. W te progi zawitał także Krzesimir, nieco zepsuty sukcesami w szkole muzycznej w Kielcach. - Czułem się bardzo pewnie i nie za bardzo lubiłem potem ćwiczyć - wspominał. - W Lublinie miałem kryzys i chcieli mnie usunąć ze szkoły muzycznej, fatalnie wypadałem na egzaminach.

Kompozytor wszechstronny

Krzesimir Dębski studiował muzykę w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Przez długi czas rozwijał swoją karierę jako muzyk w różnych zespołach jazzowych i innych. Jest współzałożycielem zespołu String Connection, w którym grał na skrzypcach. Występował też m.in. z bardzo popularnym kabaretem "Tey".

Równolegle rozwijał karierę kompozytorską. Jego repertuar składał się z utworów wszelkiego rodzaju: rockowych, popowych, jazzowych i muzyki współczesnej. Zaczął też tworzyć muzykę do filmów, seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych. Sukcesy odnosił na wszystkich tych polach, choć pewnie w Polsce najmniej doceniony jest jako kompozytor muzyki klasycznej.

String Connection. Jubileuszowy koncert Krzesimira Dębskiego z zespołem [ZOBACZ WIDEO] >>>

Poza działalnością popularną Krzesimir Dębski jest jednak przede wszystkim bardzo uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył ścieżkę muzyczną do kilkudziesięciu filmów. Najbardziej popularne z nich to produkcje Jerzego Hoffmana, "Ogniem i mieczem" (1999) i "Stara baśń" (2003), oraz film "W pustyni i w puszczy" (2001) w reżyserii Gavina Hooda.


Posłuchaj
15:03 2022_06_20 12_47_05_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o swoich przodkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:22 2022_06_21 12_44_53_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o szkole w Lublinie i studiach w Poznaniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:02 2022_06_22 12_44_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o studiach na Akademii Muzycznej w Poznaniu i pierwszych sukcesach zawodowych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

17:19 2022_06_23 12_45_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o podróżach artystycznych, komponowaniu piosenek, muzyki teatralnej i filmowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:02 Zapiski ze współczesności Dwójka 24 czerwiec 2022 12_45_37.mp3 Krzesimir Dębski o komponowaniu i pracy pedagogicznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

[YouTube: MS PROMOTION/Krzesimir Dębski - Ogniem i Mieczem - Szarża Jazdy Polskiej / Warsaw Impressione Orchestra]

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Opracowała: Beata Stylińska

Data emisji: 20-24.06.2022

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

"In te domine speravi". Wojtyła/Dębski i "Hiob"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:45
- Hiob zadaje mnóstwo pytań, ale w warstwie podskórnej czuje się pióro i mistycyzm Karola Wojtyły, który miał dopiero 20 lat. W tym młodym umyśle już się kłębiły pewne rzeczy, o których przekonaliśmy się podczas niezapomnianego pontyfikatu Jana Pawła II -  mówił w "Poranku Dwójki" baryton Adam Kruszewski, który wykona tytułową partię Hioba w operze skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Premiera 25 kwietnia w mediach społecznościowych Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski i Afryka. Zaskakujący miks [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 15:00
Co łączy Krzesimira Dębskiego z Afryką? Odpowiedź na tak niecodzienne pytanie w kolejnej audycji "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show". Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń