Tischner od kuchni. Spotkanie z biografami

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 21:30
W audycji "Dwukropek" przyjrzymy się najnowszym wydawnictwom poświęconym księdzu profesorowi Józefowi Tischnerowi.
Byłem analfabetą jeśli chodzi o wiarę, analfabetą jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję - tak mówił Józef Tischner. A zapytany kiedyś: jak żyć, odpowiedział: nieważne jak, ważne z kim.
"Byłem analfabetą jeśli chodzi o wiarę, analfabetą jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję - tak mówił Józef Tischner. A zapytany kiedyś: jak żyć, odpowiedział: nieważne jak, ważne z kim. Foto: PAP/Piotr Rayski-Pawlik

Tuż przed piętnastą rocznicą śmierci kapłana i filozofa, która przypada 28 czerwca, ukazała się książka zatytułowana "Tischner. Podróż" Witolda Beresia i Artura Więcka "Barona". Autorzy zebrali bardzo wiele świadectw krewnych, przyjaciół wspominających księdza Tischnera i opowiadających o tym, jaką rolę odegrał w ich życiu. Wybrali także z książek, kazań, wywiadów, listów filozofa jego przemyślenia na najważniejsze w życiu ludzkim tematy. Zapisali wiele anegdot opowiadanych przez samego Tischnera i związanych z jego życiem.

Z kolei o ostatnich trzech lata życia księdza Józefa Tischnera - czasie jego choroby, umierania i o tekstach filozofa, które powstały w tym okresie - pisze w książce "Józef Tischner. Myślenie według miłości" Tomasz Ponikło.

Gośćmi audycji będą właśnie: dziennikarz, scenarzysta, reżyser Witold Bereś, reżyser i scenarzysta Artur Więcek "Baron" oraz dziennikarz Tomasz Ponikło.

***

Na audycję "Dwukropek" zapraszamy w czwartek (21.05) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Dorota Gacek.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Józef Tischner literatura
Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Józef Tischner - patron rozumu, który uczył odwagi myślenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 15:50
- Do stawiania pytań, których nie wypada stawiać lub których zabraniają nam stawiać, potrzebna jest odwaga myślenia. Ks. Tischner ją miał. Podobnie jak umiejętność rozmowy z ludźmi z tłumu. Dlatego był tak skuteczny jako duszpasterz Solidarności - mówił Karol Modzelewski, laureat tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieńczy dziennik

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
– Jego pierwszym pragnieniem było zostać pisarzem. Stopniowo jednak widzimy, jak to ewoluuje – opowiadał w Dwójce o zapiskach nastoletniego Józefa Tischnera Wojciech Bonowicz, redaktor książki "Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek".
rozwiń zwiń