REKLAMA

Tischner: świat jest boski, a dziewczęta są nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 21:00
Tak słynny filozof i duszpasterz odpowiedział kiedyś na zaczepne pytanie Witolda Beresia, czy Bóg istnieje. Po latach prowokator poświęcił księdzu Tischnerowi książkę.
Audio
  • Wspominamy Józefa Tischnera w przededniu 15. rocznicy jego śmierci (Dwukropek/Dwójka)
Byłem analfabetą jeśli chodzi o wiarę, analfabetą jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję - tak mówił Józef Tischner. A zapytany kiedyś: jak żyć, odpowiedział: nieważne jak, ważne z kim.
"Byłem analfabetą jeśli chodzi o wiarę, analfabetą jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję - tak mówił Józef Tischner. A zapytany kiedyś: jak żyć, odpowiedział: nieważne jak, ważne z kim. Foto: PAP/Piotr Rayski-Pawlik

Książka "Tischner. Podróż" to wspólne dzieło Witolda Beresia i Artura Więcka "Barona", którzy zebrali świadectwa krewnych i przyjaciół księdza-filozofa oraz istotne dla nich fragmenty książek, kazań, wywiadów i listów mistrza.

- Każdy kontakt ze słowem Tischnera to boskie wakacje - podkreślił Bereś. - Uderza nie tylko filozoficzna i metafizyczna głębia, lecz także piękno literackiej polszczyzny - dodał. A prowadząca audycję Dorota Gacek zwróciła uwagę, że słowa Tischnera jako duszpasterza trafiały zarówno do przedszkolaków, jak i do krakowskich środowisk akademickich.

Szczególną rolę języka podkreślał zresztą w archiwalnym wywiadzie nasz bohater. - Filozofia musi się sprawdzać, musi trafiać w ludzki żywioł. A do tego musi zostać opowiedziana zrozumiałym dla wszystkich językiem – podkreślał Tischner.

Ksiądz-filozof zdradził też, z czego będzie się tłumaczył na sądzie ostatecznym.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Witold Bereś Artur Więcek "Baron" (autorzy książki "Tischner. Podróż"), Tomasz Ponikło (autor książki "Józef Tischner - Myślenie według miłości. Ostatnie słowa")

Z nagrań archiwalnych: ksiądz Józef Tischner (duszpasterz, filozof)

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/tj

Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Józef Tischner - patron rozumu, który uczył odwagi myślenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 15:50
- Do stawiania pytań, których nie wypada stawiać lub których zabraniają nam stawiać, potrzebna jest odwaga myślenia. Ks. Tischner ją miał. Podobnie jak umiejętność rozmowy z ludźmi z tłumu. Dlatego był tak skuteczny jako duszpasterz Solidarności - mówił Karol Modzelewski, laureat tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieńczy dziennik

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
– Jego pierwszym pragnieniem było zostać pisarzem. Stopniowo jednak widzimy, jak to ewoluuje – opowiadał w Dwójce o zapiskach nastoletniego Józefa Tischnera Wojciech Bonowicz, redaktor książki "Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek".
rozwiń zwiń