"Muzyka, film i literatura składają się u Austera w całość"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:41
- Paul Auster przyszedł do mnie nie tylko jako autor książek, lecz w pakiecie z filmem i muzyką. Trudno jest jego twórczość rozpatrywać osobno – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka.
Audio
Paul Auster
Paul AusterFoto: Shutterstock.com/andersphoto

Sontag1200pap.jpg
Logos i Eros. Lata sześćdziesiąte z Susan Sontag

Punktem wyjścia do rozmowy o twórczości znanego amerykańskiego pisarza była jego nowo wydana w Polsce powieść "4321". "3 marca 1947 roku na świat przychodzi Archibald Isaac Ferguson. Człowiek, który może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go zupełnie inaczej. Tylko jedno się nie zmienia: uczucie do niesamowitej Amy Schneiderman" – czytamy w nocie wydawniczej.

- Pomysł na tę powieść jest bardzo ciekawy. Pisarz daje swemu bohaterowi cztery żywoty, ale naprawdę nowatorskie w tym zamyśle jest to, że kwestią zasadniczą jest dokonywanie wyborów. Auster stawiając swego bohatera na rozdrożu pokazuje, że dróg życiowych mogło być bardzo wiele – powiedziała tłumaczka książki Maryna Makuch.

Najnowsza powieść mistrza literatury amerykańskiej znalazła się na wszystkich listach najważniejszych książek 2017 roku, osiągnęła status bestsellera i nazwano ją epopeją XX wieku. Jak to się stało, że Paul Auster został pisarzem? Czy uznany prozaik inspirował się twórczością filmową Krzysztofa Kieślowskiego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Maryna Makuch (autorka przekładu najnowszej powieści Paula Austera) i Anna Marchewka (krytyczka literacka)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 21.30

mko

Czytaj także

Paul Auster: po "Zbrodni i karze" postanowiłem zostać pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:00
Gość tegorocznego Festiwalu Conrada opowiadał w Dwójce o roli prawdy i fikcji w swoich książkach, o przyjaźni z J.M. Coetzeem, o wadze literackich tłumaczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seweryna Szmaglewska. Piętno obozu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 14:00
W "Literackich portretach" Wacław Holewiński opowiadał o pisarce, na której twórczości zaważył koszmar lat spędzonych w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
rozwiń zwiń