Roald Dahl. Zbyt szczery dla dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 12:33
- Jego książki zaludniają postaci złych, znęcających się nad dziećmi i groteskowo brzydkich dorosłych, z którymi dzieci muszą walczyć – powiedziała Anna Czernow, opowiadając o twórczości Roalda Dahla.
Audio
  • Prof. Jadwiga Węgrodzka i Anna Czernow opowiadają o twórczości Roalda Dahla (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Roald Dahl jest autorem Charliego i fabryki czekolady, Matyldy, Fantastycznego Pana Lisa, a także perwersyjnych opowiadań dla Playboya i scenariusza do filmu o Bondzie Żyje się tylko dwa razy.
Roald Dahl jest autorem "Charliego i fabryki czekolady", "Matyldy", "Fantastycznego Pana Lisa", a także perwersyjnych opowiadań dla "Playboya" i scenariusza do filmu o Bondzie "Żyje się tylko dwa razy".Foto: Hans van Dijk / Anefo (Derived from Nationaal Archief) [CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

Brytyjski pisarz słynący z ekscentrycznego stylu życia, umiejętnie łączył w swej literaturze groteskę i hiberbolę. Jednak to nie dorośli najbardziej docenili jego styl, ale dzieci, dla których napisał kilkanaście książek, takich jak m.in. "Charlie i fabryka czekolady" i "Wiedźmy".

- Tak go uwielbiały, że nauczyciele włączyli jego książki do spisu lektur. Widać w nich z jednej strony świeżość spojrzenia dziecięcego, a z drugiej humor brytyjski, czasami farsowy, czasami trochę nieprzyzwoity – powiedziała prof. Jadwiga Węgrodzka.

Czym jeszcze prowokował w swej literaturze Roald Dahl i o co oskarżali go krytycy? W audycji również o życiu pisarza i systemie szkolnym w Wielkiej Brytanii w początkach XX wieku.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk 

Gość: prof. Jadwiga Węgrodzka (znawczyni literatury dziecięcej i fantastycznej), Anna Czernow (znawczyni literatury dziecięcej)

Data emisji: 9.08.2016

Godzina emisji: 22:30

mz/bch

Czytaj także

"Młode skóry". Debiut, jaki w Polsce nie mógłby mieć miejsca

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 16:30
- Bohaterowie Colina Barretta wiodą dość podłe żywoty, ale autor ich uskrzydla, daje im głos, pokazuje w chwilach, gdy coś czują - mówi o opowiadaniach Irlandczyka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Louis de Bernières. Miłość i wojna sprzed stu lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:00
– Widać, że de Bernières bardzo czuje tę epokę, że to bliski mu temat – mówił Krzysztof Cieślik, współautor przekładu powieści "Pył, co opada ze snów".
rozwiń zwiń