X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eleonora Kalkowska. Polski talent rozwinięty w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 08:47
- Artystka trafia do Berlina w wyjątkowym momencie w historii. Po 1918 roku niemieckie miasto z jednej strony naznaczone jest militarną porażką, z drugiej jest to okres, w którym ukonstytuowano Republikę Weimarską – powiedziała w Dwójce Anna Dżabagina, badaczka życia i twórczości zapomnianej polskiej pisarki piszącej w języku niemieckim.
Audio
  • Anna Dżabagina o twórczości Eleonory Kalkowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki wznowienia Głodu życia Eleonory Kalkowskiej
Fragment okładki wznowienia "Głodu życia" Eleonory KalkowskiejFoto: materiały prasowe wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria

- Berlin jest w tym czasie dynamicznie rozwijającą się kosmopolityczną metropolią przyciągającą migrantów i artystów, którzy właśnie tutaj próbują zbudować nazwisko i dołączyć do modernistycznego tygla. To paradoks, ale właśnie pobyt w Berlinie w czasach Republiki Weimarskiej jest okresem stabilizacji w życiu Kalkowskiej. Pisarka porzuca karierę aktorską i postanawia całkowicie poświęcić się literaturze. Bardzo wcześnie, bo już od 1917 roku, zaczynają postawać jej pierwsze dramaty. Ostatecznie to twórczość dramatopisarska stała się jej medium – dodała Anna Dżabagina, opowiadając o pisarce, której tom prozatorski "Głód życia" został ostatnio wznowiony po 113 latach.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, dzięki jakiemu skandalowi artystycznemu Eleonora Kalkowska zaistniała w Berlinie, a także o tym, z czego wynika nieobecność pisarki w historii literatury polskiej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Anna Dżabagina (doktorantka Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, edytorka wznowionego tomu "Głód życia")

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heródek. Zapomniany "Nikifor z Orawy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 15:47
- Zawsze marzył, żeby jego rzeźby zdobiły wnętrze kościoła, z którym był związany. Spełniliśmy jego marzenie na jeden dzień - opowiadała w Dwójce Maja Kubacka, współtwórczyni strony poświęconej rzeźbiarzowi z Lipnicy z Wielkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
rozwiń zwiń