Rodin, Dunikowski i ich spojrzenie na kobiety

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 17:50
Blisko 40 prac Augusta Rodina można oglądać na wystawie, która łączy najważniejszego rzeźbiarza francuskiego z Xawerym Dunikowskim.
Audio
  • Rodin, Dunikowski i ich spojrzenie na kobiety (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Rzeźba autorstwa Augustea Rodina Przyklęknięta kobieta z 1882 r. zaprezentowana na wystawie RodinDunikowski. Kobieta w polu widzenia w warszawskiej Królikarni
Rzeźba autorstwa Auguste'a Rodina "Przyklęknięta kobieta" z 1882 r. zaprezentowana na wystawie "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" w warszawskiej KrólikarniFoto: PAP/Tomasz Gzell

Ekspozycję "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" można oglądać w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni do 18 września.  To prezentacja pokazująca, jak wielkie znaczenie w twórczości obu rzeźbiarzy odegrały kobiety. Na wystawie oprócz prac Rodina i Dunikowskiego zostaną pokazane także portrety artystów wykonane przez ich uczennice i kochanki: Camille Claudel i Sarę Lipską.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o kobietach w sztuce i życiu tych artystów opowiadali kuratorka ekspozycji Ewa Ziembińska oraz Aline Magnien, historyczka sztuki, w latach 2007-2015 kuratorka w Muzeum Rodina w Paryżu.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 22.30

mg/mc

Czytaj także

Andrzej Pągowski: oczekiwanie na sztukę ambitną gdzieś zniknęło

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:20
- Dzisiaj byłoby nie do pomyślenia nieumieszczenie na plakacie filmowym nazwiska gwiazdy czy reżysera filmu. Kiedyś plakat był zabawą graficzną - mówił w Dwójce Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilustracje w dziecięcych książkach z PRL

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:46
W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy m.in. o wystawie "Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50-80 XX w.".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka czasu "wielkiej trwogi"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 10:00
- Historia sztuki jest w badaniach nad tym okresem, tak rewolucyjnym dla Polski, daleko za historykami - podkreślały Joanna Kordjak i Agnieszka Szewczyk, kuratorki wystawy "Zaraz po wojnie" , wyróżnionej tegoroczną Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.
rozwiń zwiń