Jan Drzeżdżon. Wielki Kaszub polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 17:00
W "Literackich portretach" przybliżyliśmy sylwetkę pisarza pochodzenia kaszubskiego, a także badacza tego regionu i jego literatury. 16 maja  Jan Drzeżdżon obchodziłby 80. urodziny.
Audio
  • Jan Drzeżdżon. Wielki Kaszub polskiej literatury (Literackie portrety/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W drugiej połowie lat 70., dzięki zainteresowaniu i wsparciu Henryka Berezy, był jednym z chętniej publikowanych pisarzy polskich i, mimo że jego proza nie należy do łatwych, zyskał sobie grono wiernych czytelników. Jednak od końca lat 80. nad jego twórczością zapadło milczenie, ostatnie książki, napisane przed śmiercią w 1992 roku, nie zostały dotychczas opublikowane. Teraz - za sprawą szczecińskiej Fundacji Literatury im. Henryka Berezy - to się zmienia.

***

Tytuł audycji: Literackie portrety (w paśmie "Spotkania po zmroku")

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński 

Gość: Maria Jentys-Borelowska (przyjaciółka Jana Drzeżdżona)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

"Afazja polska". Jak odzyskać historyczną pamięć

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 16:58
- Piszę o latach 1939-1949, kluczowym dziesięcioleciu, jeśli chodzi o zerwanie ciągłości w rozumieniu samych siebie jako zbiorowość - mówił Przemysław Dakowicz o problematyce swoich dwóch książek traktujących o "afazji polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Gołubiew. Człowiek od "Bolesława Chrobrego"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Z okazji 110. rocznicy urodzin (25 lutego) zapraszamy na opowieść o pisarzu zajmującym się historią, wieloletnim publicyście "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Mętrak - człowiek, który umiał zakręcić zdanie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 23:00
Wygrał konkurs "Życia literackiego" na recenzję, pokonując tym samym Stanisława Barańczaka. - Krzysztof Mętrak umiał zakręcić zdanie, czyli opisać rzecz i znaleźć do niej genialną pointę - mówi Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:00
- W świecie, nie tylko literackim, Warszawy uchodził od lat 60. za absolutny autorytet. Ale tajemnic w jego życiorysie jest bardzo dużo - opowiadał Wacław Holewiński o Henryku Krzeczkowskim, publicyście, pisarzu, ale i ojczymie… Anny German.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bardzo poważnie traktował literaturę". Wspominamy Tomasza Burka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 07:00
 - Nie akceptował w literaturze postawy nihilistycznej, a na kicz był uczulony - opowiadała o zmarłym krytyku literackim Iwona Smolka, która przez wiele lat gościła Tomasza Burka w Dwójkowej audycji "Tygodnik literacki".
rozwiń zwiń