X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:46
Dwadzieścia lat temu zmarł reżyser teatralny, krytyk i pedagog. "Życie pociągało mnie czym innym, niż faustycznym zagadnieniem bytu. Pociągało mnie swym niewiarygodnym pięknem" mówił.
Audio
Bohdan Korzeniewski urzeczony pięknem świata
Foto: Ahisgett/Flickr, lic. CC

Urodził się w 1905 roku w Siedlcach. W latach 1932-1938 z przerwami pracował w Bibliotece Narodowej. Od 1934 roku wykładał historię teatru w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Pracę tę kontynuował na tajnych kompletach w czasie okupacji hitlerowskiej. Wraz z Leonem Schillerem był współzałożycielem podziemnej Tajnej Rady Teatralnej.
Bohdan Korzeniewski był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, skąd został, jako jeden z nielicznych, zwolniony dzięki zabiegom międzynarodowym. Powstanie warszawskie spędził w Warszawie, głównie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był zatrudniony. Za zgodą władz niemieckich w styczniu 1945 roku współpracował przy ratowaniu dobytku BUW.

- Gdyby Korzeniewski działał, na przykład, w Anglii, to już by o nim napisano opasłą biografię. Anglicy potrafią pisać - wzdycha Janusz Majcherek. - U nas na razie jest tylko, czy aż, przedmiotem wspomnień i anegdot. Natomiast biografii się nie doczekał, a byłaby warta zrobienia.
Od 1946 roku Bohdan Korzeniewski był profesorem PWST, wieloletnim dziekanem Wydziału Reżyserii. Pełnił również funkcje dyrektora i kierownika artystycznego wielu teatrów, m.in. Narodowego i Polskiego w Warszawie. (biogram za: wikipedia.pl)

- Ja chciałabym mówić o Nim jako o moim nauczycielu - mówi prof. Barbara Osterloff. - Uczył nas, studiujących na Wydziale Reżyserii i Dramatu, dwóch rzeczy: bez wątpienia teatru (a nauki Korzeniewskiego skutecznie nas odzierały z bardzo literackich wyobrażeń o teatrze) oraz - myślenia. To były bardzo dotkliwe lekcje poprzez stawianie prostych pytań. Na przykład kiedyś kazał mi porównać samuraja i sarmatę polskiego...

Bohdan Korzeniewski kładł też nacisk na to, by w myśleniu nie iść na skróty, by odrzucać pierwsze, najłatwiejsze skojarzenia, by docierać do sedna spraw. I to zostało jako jego przesłanie dla kolejnych pokoleń:

- Przede wszystkim rozum! Trzeba uczyć logiki - podkreśla prof. Jan Kulczyński z Akademii Teatralnej w Warszawie. - Niech młodzi nie bładzą wśród mgły i galarety. Niech słowa odpowiadają desygnatom, desygnaty - słowom!

- I warto się odważyć na zuchwałość w myśleniu - przypomina naukę prof. Korzeniewskiego prof. Osterloff.

Środowy "Sezon na Dwójkę" prowadził Tomasz Mościcki. Jego gośćmi byli: prof. Barbara Osterloff, Janusz Majcherek oraz Jan Kulczyński. Wysłuchaliśmy również wypowiedzi prof. Anny Kuligowskiej- Korzeniewskiej.
(krzk)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie niezwykłe "Chorążego emigracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:32
Tymon Terlecki – wybitny znawca teatru, krytyk, eseista, współpracownik Radia Wolna Europa – należy do wielkich niedocenionych polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pojedynek Modrzejewskiej z Bernhardt

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:49
O fascynującej historii wzajemnych antagonistycznych kontaktów dwóch aktorek oraz o prawdzie i fikcji w dziejach tej rywalizacji porozmawiamy w poniedziałkowy wieczór w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy występował w radiu, zamierało życie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 12:53
Zelwerowicz powiedział mu: "Będziesz aktorem charakterystycznym”. Wszyscy mówili, że ma warunki na amanta. Jan Kreczmar wybrał inną drogę. Odszedł 40 lat temu.
rozwiń zwiń