Wykwintna kuchnia? Tylko z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 11:06
Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie skorzonerą. Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą. Gołąbki z łososiem bałtyckim. Polskie menu nie musi kończyć się na schabowym…
Audio
Fot. z książki Wykwintna kuchnia polska, wyd. Bosz
Fot. z książki "Wykwintna kuchnia polska", wyd. BoszFoto: mat. prasowe

Na początku października na rynku ukazała się książka "Wykwintna kuchnia polska", która promuje tradycyjne potrawy znad Wisły, ale w odświeżonych wersjach. Jej autorzy postawili na dania zdrowe i ekologiczne, a przy tym dostarczające niebanalnej rozkoszy smakowej.
Jak podkreślali w "Sezonie na Dwójkę" współtwórcy książki, mistrzowie kuchni Marcin Filipkiewicz i Paweł Oszczyk, podstawowym celem tej publikacji była próba zbudowania nowej polskiej kultury kulinarnej, przezwyciężenie stereotypów, odejście od tradycyjnego myślenia o kuchni polskiej.
O tym, że przedstawione w książce potrawy dalekie są od polskiego kanonu kulinarnego, świadczą już same ich nazwy. Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie skorzonerą. Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą. Gołąbki z łososiem bałtyckim. Ale czy wykwintne musi koniecznie oznaczać: szalenie drogie, dla elity? – Proste dania też mogą być w pewien sposób eleganckie - przekonywał prof. Jerzy Bralczyk, który mówił w Dwójce o nazwach potraw, o smacznym wypowiadaniu się, o daniach jako swoistych znakach, komunikatach tłumaczonych kulturowo, przez tradycję.
O nowym podejściu do polskiej tradycji kulinarnej z prof. Jerzym Bralczykiem, Bogdanem Szymanikiem, prezesem wydawnictwa Bosz, które przygotowało album, a także z mistrzami kuchni Marcinem Filipkiewiczem i Pawełem Oszczykiem rozmawiała Anna Skulska.

Czytaj także

Magda Gessler: o tym, co jemy, decydują ludzie bez smaku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:00
Gość Jedynki podkreśla, że kucharze są takimi samymi twórcami jak malarze. Ale żeby tworzyć dobre, piękne, nowe smaki potrzebny jest talent. Jedni go mają, inni nie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Okrasa podpowiada jak przyrządzać ryby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:27
Najlepiej kupić rybę wypatroszoną. – Bo im wcześniej jest wypatroszona, tym ta świeżość jest zachowana dłużej. Ryba bardzo szybko się psuje – podpowiada Okrasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj przepis na pyszny chleb

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 09:30
Swoje recepty na domowy chleb zdradziły Małgorzata Puzio i Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za Chrobrego za jedzenie dawano... w zęby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 10:03
Nie było lekko. Kiedyś kacze mięso traktowano jako trujące, ser był tak twardy, że, zamiast gryźć, ssano go w drobnych kawałeczkach. Post trwał pół roku, a za jego nieprzestrzeganie Bolesław Chrobry kazał swoim wojom wybijać zęby.
rozwiń zwiń