"Zaćma". Jak Laski przemieniły "Krwawą Lunę"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 09:40
– Interesowało mnie, dlaczego ktoś, kto najpierw jest zbrodniarzem, potem może przejść na przeciwną stronę – mówił Ryszard Bugajski, reżyser filmu "Zaćma".
Audio
  • Ryszard Bugajski opowiada o swoim filmie "Zaćma" (Poranek Dwójki)
Maria Mamona w roli Julii Brystygierowej, kadr z filmu Zaćma
Maria Mamona w roli Julii Brystygierowej, kadr z filmu "Zaćma"Foto: Jacek Drygała/Kino Świat/materiały promocyjne

Dzieło, które premierę będzie miało na festiwalu filmowym w Toronto, opowiada o jednym epizodzie z życia Julii Brystygierowej, pułkownik piątego departamentu Urzędu Bezpieczeństwa, osławionej "Krwawej Luny". Okazało się, że ta stalinowska zbrodniarka na początku lat 60. przyjeżdżała do zakładu dla ociemniałych w podwarszawskich Laskach, znanych z działalności ewangelizacyjnej.

Co kierowało Julią Brystygierową, która z sadystki torturującej więźniów i walczącej z Kościołem przemieniła się w żarliwą katoliczkę? Ryszard Bugajski zwrócił m.in. uwagę na rolę, jaką w nawróceniu stalinistki odegrał prześladowany przez nią prymas Wyszyński...

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Ryszard Bugajski (reżyser filmowy)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mc/gs

Czytaj także

Po Berlinale. "Polskie kino znikąd nie wraca"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 18:00
- Z naszej perspektywy sukcesy "Ciała" i "Performera" wyglądają jak wielki powrót polskiego kina albo jego nowa fala, a to nie tak - mówiła w Dwójce krytyczka Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przypadek" Kieślowskiego na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 14:43
Aleksandra Terpińska jest zwyciężczynią konkursu na scenariusz podczas festiwalu Nowe Horyzonty. Jej film będzie nosić tytuł "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i jest inspirowany "Przypadkiem" Kieślowskiego.
rozwiń zwiń