Prof. Miodek: skończmy z bezmyślnym dedykowaniem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 09:00
- Denerwują nas nie anglicyzmy, bo są one znakami czasów i obecności Polski w zdobyczach cywilizacji, natomiast zżymamy się przede wszystkim na kalkowanie słów - mówił w Dwójce Jan Miodek, współautor książki "3 po 33".
Audio
  • Jan Miodek i Jerzy Bralczyk o słowach nadużywanych (Poranek Dwójki)
Prof. Miodek: skończmy z bezmyślnym dedykowaniem
Foto: Glow Images/East News

Jan Miodek Efekt językowego kalkowania jest taki, że nagle dostaję pismo, w którym pewna pani magister jest dedykowana do kontaktu ze mną.

Wybitny językoznawca mówił w Dwójce o mechanizmie językowego kalkowania, które zaburza znaczenie słów. - Zaczyna się od tego, że mamy podobne słowo w języku polskim i angielskim, ale w języku angielskim ma ono inny odcień znaczeniowy, który my bezkrytycznie przenosimy - wyjaśniał prof. Miodek.

Jako przykład gość "Poranka Dwójki" podawał karierę słowa "dedykować", które w języku polskim odnosi się do poświęcania komuś jakiegoś utworu, z kolei w języku angielskim oznacza przeznaczenie jakiejś rzeczy. - Efekt kalkowania jest taki, że nagle dostaję pismo, w którym pewna pani magister jest dedykowana do kontaktu ze mną - zżymał się językoznawca.

Temu i innym współczesnym zjawiskom językowym poświęcona jest książka "Trzy po 33" napisana przez Jana Miodka wspólnie z Andrzejem Markowskim i Jerzym Bralczykiem. Ten ostatni językoznawca mówił w audycji o tym, jak zmiany w języku wpływają na naszą mentalność, ale też zwracał uwagę na przejawy coraz większej agresywności języka.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk (językoznawcy)

Data emisji: 18.10.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpień '80, Szekspir i "sztuka, która nie lubi presji"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 20:00
- To był spektakl na miarę Szekspira – tak o emocjach towarzyszących oczekiwaniu na podpisanie porozumień sierpniowych mówił Tomasz Jastrun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest antypolskie? Głowiński o języku władzy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 12:15
- W PRL istniał specjalny wydział KC PZPR, który decydował, jakich słów używać, kiedy się mówi o jakiejś określonej rzeczy - mówił w Dwójce prof. Michał Głowiński, autor tekstów zebranych w książce "Zła mowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "biskup" z "aniołem" szli do Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 20:00
– Te słowa przechodziły przez kilka języków – mówił językoznawca prof. Radosław Pawelec o wyrazach, które trafiły do polszczyzny okrężną drogą.
rozwiń zwiń