"Hiszpanie nie boją się w kinie trudnych tematów"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 11:00
- Filmy młodych Hiszpanów mówią m.in. o współczesnej sytuacji politycznej, o problemach społecznych - podkreślała Kinga Kowalska, opowiadając o 17. Tygodniu Kina Hiszpańskiego.
Audio
  • Rozmowa o 17. Tygodniu Kina Hiszpańskiego (Poranek Dwójki)

ostatnie tango prasowe 1200.jpg
"Ostatnie tango". Argentyńskie ego i wyzwolenie kobiety

Przegląd ten (23-30 marca w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Białymstoku) prezentuje najciekawsze filmy kina hiszpańskiego z ostatnich lat. - Hiszpanie wykazują się odwagą w podejmowaniu tematów, w łączeniu gatunków. Przykładem mogą tu być czarne komedie, które na początku wydają się mrocznym dramatem, ale hiszpańscy twórcy potrafią to przełamać np. ostrym żartem – mówiła Kinga Kowalska.

Jakie filmy będzie można zobaczyć podczas 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego? Choćby "Jednookiego króla" (reż. Marca Crehueta), "gorzką komedię o spotkaniu po latach dwóch koleżanek, związanych z mężczyznami walczącymi po przeciwnych stronach politycznej barykady". W audycji również o innych obrazach przeglądu, m.in. o "Za późno na gniew" (reż. Raúla Arévalo), "filmie, który pokazuje stosunek Hiszpanów do emocji".

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Kinga Kowalska (tłumaczka sztuk teatralnych i książek dziecięcych, a także organizatorka festiwali)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch


Czytaj także

"Toni Erdmann". Ojciec kawalarz rozśmiesza Europę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:30
– Reżyserka filmu Maren Ade w pewien sposób eksploruje własną historię. Pierwowzorem głównego bohatera jest jej ojciec, niezwykle dowcipny i nieco szalony – mówiła krytyk filmowa Magdalena Sendecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino w Azji. Nie tylko karatecy i samuraje

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 19:30
- Filipińskie melodramaty czy tajskie komedie romantyczne zupełnie do nas nie docierają, a z powodzeniem mogłby konkurować z produkcjami hollywoodzkimi - mówiła w Dwójce Jagoda Murczyńska, współautorka książki "Cicha eksplozja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Halik trafiał tam, gdzie inni bali się pojechać"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:00
- Znamy go jako pana z telewizora, a nie jako szalonego reportera, który przemierzał cały świat, robiąc wywiady i filmując niebezpieczne wydarzenia – powiedział Mirosław Wlekły, autor książki o słynnym polskim podróżniku "Tu byłem. Tony Halik".
rozwiń zwiń