Jacek Dehnel: zbieram fotografie z poczucia utraty

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 10:00
- Zdjęcia gromadzę mniej więcej od dwudziestu lat, zacząłem w liceum - opowiadał Jacek Dehnel o swojej pasji kolekcjonowania dawnej fotografii.
Audio
  • Jacek Dehnel o swojej pasji kolekcjonowania dawnej fotografii (Poranek Dwójki)

lala-jacekdehnel 1200.jpg
Czuła kronikarka. Jacek Dehnel o babci Lali

- Miałem babcię, która cały czas opowiadała historię rodzinną, natomiast nie wiedziałem, jak te osoby wyglądały. Gdy Rosjanie weszli do dworów, palili w piecu zdjęciami, nie zachowało się prawie nic - tłumaczył gość Dwójki, skąd to "poczucie utraty" pewnej ważnej części rodzinnych dziejów.

- Po latach trochę tych fotografii znaleźliśmy. Miałem jednak świadomość, że nawet gdybym zobaczył gdzieś na zdjęciu swojego prapradziadka - i tak go nie rozpoznam - mówił poeta o doświadczeniu, które stało u początków jego kolekcjonerskiej pasji. 


dehnel 1200.jpg
Facebook jak stolik w kawiarni literackiej. Przepytywanie Jacka Dehnela

Czym kieruje się Jacek Dehnel, gromadząc fotografie? Co przedstawiają te przejmujące świadectwa przeszłości? I gdzie w internecie można odnaleźć jego szczególny zbiór?

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Jacek Dehnel (prozaik, poeta, tłumacz, malarz, kolekcjoner dawnej fotografii, autor "Fotoplastikonu" - stu esejów o starych zdjęciach)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Facebook jak stolik w kawiarni literackiej. Przepytywanie Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:00
O pożytkach płynących zarówno z mediów społecznościowych, jak i z tradycyjnych technik literackich opowiadał w Dwójce Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel na spacerze po życiu Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 10:30
– Początkowo miała to być po prostu książka o Muzeum Narodowym w Warszawie na jego 150-lecie – mówił pisarz o "Proteuszu", nietypowej historii stołecznej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czuła kronikarka. Jacek Dehnel o babci Lali

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:00
– Moja babcia wiedziała, jak wyglądali tamci ludzie, pamiętała konkretne sceny. Miała oko do szczegółu – mówił Jacek Dehnel o opowiadaniach swojej babci Heleny Karpińskiej opublikowanych w książce "Życie Lali przez nią same opowiedziane".
rozwiń zwiń