Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 11:00
O wyjazdowej ekspozycji "Powstanie Warszawskie 1944" prezentowanej od 1 lipca w niemieckim Peenemünde rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim.
Audio
  • Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci" (Poranek Dwójki)

Po raz kolejny wystawa pojawiła się w znamiennym dla historii II wojny światowej miejscu - to Muzeum Historyczno-Techniczne na terenie dawnych Zakładów Doświadczalnych Peenemünde, będących w latach 1936-1945 największym centrum zbrojeniowym w Europie. Ekspozycja, która gościła już w Berlinie, jest kontynuacją rozpoczętego w 2014 r. projektu powstałego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jan Ołdakowski zwrócił uwagę, że wiedza na temat wojennych losów Warszawy nie jest w Niemczech powszechna. – Mało osób wie o tym, że pod koniec wojny na rozkaz Hitlera wojska niemieckie próbowały zabić 900 tysięcy ludzi i zniszczyć miasto, i o tym, że w Warszawie wybuchło wolnościowe powstanie, które było sprzeciwem wobec ludobójczej polityki III Rzeszy – mówił.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadał, że wiedza wyniesiona z wystawy jest dla Niemców "wstrząsem, zdziwieniem, przerażeniem". – Liczba wpisów w księgach pamiątkowych i w internecie pokazuje, że Niemcy podchodzą do tego poważnie – dodał.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:30
– Stygmat niejednoznaczności pojawił się u niego już na początku. Wybitni artyści już tak mają – mówił prof. Stanisław Bereś, autor książki "Gajcy. W pierścieniu śmierci". Rozmowę o biografii poety przypominamy w dniu 73. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń