Wielkie odkurzanie pereł literatury w PIW-ie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 11:00
- Jest wciąż w Polsce mnóstwo prawdziwej inteligencji, która zawsze chętnie sięgnie po wartościową książkę niezależnie od tego, czy ona jest z XVIII wieku, czy sprzed Chrystusa - mówił w Dwójce Łukasz Michalski z Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Audio
  • Łukasz Michalski o nowościach książkowych Państwowego Instytutu Wydawniczego (Poranek Dwójki)

Książki 1200.jpg
"Tragedia Polskich Nagrań przyczyniła się do uratowania PIW-u"

Po okresie niepewności i zagrożenia likwidacją Państwowy Instytut Wydawniczy stanął pewnie na nogi i wrócił do regularnego wydawania książek ze swojego bogatego katalogu. Jednym z tegorocznych hitów okazało się wznowienie XVIII-wiecznej monografii Edwarda Gibbona pt. "Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego". - Co ciekawe, wiele osób mówiło nam, że to się nie sprzeda, bo drogie, ciężkie, stare, tymczasem tytuł ten sprzedaje się fenomenalnie - mówił Łukasz Michalski.

Szef PIW zwrócił uwagę, że wznowienia w jego wydawnictwie podlegają znacznemu odświeżeniu. - Robimy nową redakcję, często jest to nowe tłumaczenie i wstęp. Do tego nowością jest to, że każdy z naszych tytułów można też dostać w formacie cyfrowym.

W audycji rozmawialiśmy o najciekawszych piwowskich tytułach, które ukazały się w tym roku. Łukasz Michalski uchylił też rąbka tajemnicy na temat planowanych wydawnictw. Jedną z ciekawszych serii będzie cykl poświęcony świadectwom oporu wielkich dysydentów wobec opresyjnego państwa. Ręce zacierać mogą także miłośnicy poezji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Gombrowicz - od wyobcowanego dziecka do artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:00
Gościem "Strefy literatury" była Klementyna Suchanow, autorka wydanej właśnie dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oswajanie starości. Jak ją widzą polscy pisarze

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 12:00
W "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się  wizerunkom starości we współczesnej literaturze polskiej. Czy starość jest ważnym tematem dla pisarzy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obecność zła", czyli o wyjątkowej filozofii Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
- Kołakowski rzetelnie rozliczył się z komunizmem pisząc "Główne nurty marksizmu". On wierzył w tę ideologię, ale bardzo szybko ją porzucił. Zobaczył w niej wielkie zło - mówił w "Strefie literatury" dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń