"Trzeba budować świadomość na temat ładu w przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
- Przez wiele lat w Polsce panowało myślenie, że najważniejsza jest wolność budowlana i inwestycyjna. Z drugiej strony jednak trzeba pilnować ładu przestrzennego – powiedział Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Audio
  • Rozmowa z Bolesławem Stelmachem, pełniącym obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (Poranek Dwójki)
Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i UrbanistykiFoto: PAP/Paweł Kula

Goszczący w Dwójce profesor i architekt mówił m.in. o tym, jak ważna dla uporządkowania przestrzeni w polskich miastach i miejscowościach kluczowa jest zmiana świadomości.

- Zmiany ustawowe to nie wszystko. Ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki będzie chciał zaproponować podręczniki szkolne i program nauczania na temat historii sztuki i pięknej przestrzeni. Prawda jest bowiem taka, że w Polsce wciąż panuje spetryfikowany architektoniczny nieład, do którego już przywykliśmy – dodał prof. Bolesław Stelmach.

W nagraniu audycji posłuchamy m.in. o ustawie krajobrazowej oraz o propozycjach rozwiązań służących uporządkowaniu ładu przestrzennego w Polsce.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Bolesław Stelmach (pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki)

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc

Czytaj także

Gdański Teatr Szekspirowski. Aktorzy zamiast szermierzy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
- W renesansie teatr ten był budynkiem wielofunkcyjnym - mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor teatru, w którego miejscu od początku XVII w. funkcjonowała gdańska Szkoła Fechtunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura w PRL. "Hansenowie walczyli z anonimowością"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 11:30
- Oskar i Zofia Hansenowie powtarzali, że w architekturze naczelne miejsce zajmuje człowiek. Dlatego w swoich projektach starali się uniknąć typowej dla blokowisk anonimowości – powiedziała Aleksandra Kędziorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekci: Plac Defilad to dowód impotencji PRL-u i III RP

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:00
- To miejsce obciążone historią: stalinowskich marszów, wiecu Gomułki i mszy papieskiej Jana Pawła II. Ale też dowód bezsiły miasta, które nie potrafi Placu Defilad sensownie zagospodarować – mówił w Dwójce architekt Czesław Bielecki.
rozwiń zwiń