X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Popioły" Wajdy. Rozczarowanie Napoleonem w głębokim PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 09:00
- Po straszniej II wojnie, po naszej przegranej, gdy sojusznicy pozostawili nas na pastwę Związku Radzieckiego, Polacy szukali każdego wytłumaczenia, jak to się mogło stać - mówił, w nagraniu archiwalnym PR, Andrzej Wajda o kontekście powstania jego ekranizacji "Popiołów" Stefana Żeromskiego.
Audio
  • Za kulisami filmu "Popioły" w reżyserii Andrzeja Wajdy (Poranek Dwójki)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Vladiczech

wojtek zoładkowicz w tpr-7_.JPG
Posłuchaj "Popiołów" Stefana Żeromskiego

Na temat związku powieści Żeromskiego (traktującej o dążeniach niepodległościowych Polaków w okresie napoleońskim) z czasami powstania filmu Wajdy (połowa lat 60. XX w.) mówił w Dwójce również Tadeusz Lubelski. - Zasadnicza idea tego pesymistycznego filmu o przegranej wojnie, o rozczarowaniu całego pokolenia Polaków, którzy uwierzyli Napoleonowi, była związana z ówczesną sytuacją – podkreślał.

Jakie nici łączyły czasy napoleońskie i "środek dekady Gomułki"? W jakim sensie "Żeromski pisał Popioły, żeby nie okłamywać się, że jesteśmy wybranym narodem"? I jakie pytania dziś stawia widzom słynny film Andrzeja Wajdy?

***

Przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".  

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Prof. Barbara Osterloff: Żeromski porusza tu wątki ważne po 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:43
- Bardzo mocno wpisana w ten utwór jest idea regionalizmu. Podobnie jak teza kształcenia społeczeństwa od podstaw, jego przemiany, i też pytanie o obywatelskość - mówiła w Dwójce histotryczka teatru o ostatnim dramacie Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bolecki: dziennik Herlinga jest wielopostaciowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 18:00
- To nas wciąga, to nie nuży. To nie jest dziennik intymny, w którym intymność sprowadza się do tego, że jest jeden bohater i jeden temat - podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki, opowiadając o "Dzienniku pisanym nocą", opus magnum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń