Andrzej Seweryn, Borys Godunow i Puszkin

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 14:20
Gościem audycji będzie wybitny aktor, z którym spotkamy się przed zaplanowaną na 24 maja premierą "Borysa Godunowa" na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Wojciech Kusiński/PR

To będzie z pewnością jedna z najważniejszych premier teatralnych w tym roku - "Borys Godunow" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Reżyserii dzieła Puszkina podjął się międzynarodowej sławy niemiecki inscenizator Peter Stein, twórca monumentalnego spektaklu "Oresteia", czy wielogodzinnego przedstawienia "Faust" wystawionego na EXPO w Hanowerze z udziałem 35 aktorów.

Inscenizacja "Borysa Godunowa" w Teatrze Polskim zapowiada się równie imponująco. Organizatorzy podkreślają, że będzie to największa i najbardziej wymagająca produkcja artystyczna na polskich scenach dramatycznych w ostatnich 30 latach. W roli tytułowej - sam Andrzej Seweryn. Z aktorem, dyrektorem Teatru Polskiego porozmawiamy o 9.30 m.in. o aktualności dzieła Puszkina, o pracy nad rolą i przygotowaniach do premiery (transmisja wideo).

W audycji, wraz z Piotrem Kędziorkiem, szefem Radiowego Centrum Kultury Ludowej zaprosimy Państwa na 22. Festiwal Folkowy Nowa Tradycja. Od 16 do 19 maja zaprezentują się artyści inspirujący się muzyką  ludową i muzyką historyczną mniejszości etnicznych. Konkurs odzwierciedla bieżącą sytuację sceny polskiej folkowej i jest możliwością zaprezentowania się dla młodych, obiecujących grup. Szczegóły programu oraz zaproszenia po godz. 8.30 (transmisja wideo).

Ponadto w audycji:

  • Borys Lankosz oraz Łukasz Simlat o unikalnym dokumencie: "Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna".
  • rekomendacje kulturalne Janusza Wawrowskiego
  • w cyklu "Historia Pewnego Utworu" - suita baletowa Igora Strawińskiego "Pulcinella"
  • Łódź Design Festival w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy projektanci i ich dzieła mogą nam zaprojektować dobre życie

Od poniedziałku (13.05) "Płytą Tygodnia" będzie album Cypriena Katsarisa. Zapraszamy również do udziału w konkursie "Dwójka na piątkę".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (15.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pokazać racje, nie osądzać". Conrad w Teatrze Polskim

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:00
- Pracując nad tym spektaklem, założyliśmy bachtinowską strategię czytania, dialogowej nierozstrzygalności – mówił Janusz Opryński o przygotowywanym w Teatrze Polskim w Warszawie we własnej adaptacji i reżyserii "W oczach Zachodu" Josepha Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumaczka: rozmawiam z komputerem, by usłyszeć każdą frazę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 11:02
- W dramacie bardzo ważne jest myślenie o tym, że ten tekst zabrzmi ze sceny, że musimy pilnować pewnych zbitek brzmieniowych, że musimy ułatwić aktorom pracę, a nie utrudnić. Ja się zresztą nawet lepiej czuję w dialogu niż w narracji prozatorskiej, ale i tak zawsze sprawdzam nasłuch, jak brzmi każda fraza - mówiła w Dwójce Agnieszka Lubomira Piotrowska.
rozwiń zwiń