"Where is Poland?". Multimedialna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:02
Gośćmi audycji będą Mikołaj Gliński i Patryk Zakrzewski, którzy opowiedzą o serwisie internetowym poświęconym Polsce pod zaborami.
Where is Poland? (widok początkowego rozdziału serwisu)
"Where is Poland?" (widok początkowego rozdziału serwisu)Foto: mat. prom.

"Where is Poland?" to multimedialna podróż, dzięki której można się przekonać, jak i gdzie żyła kultura kraju nieistniejącego na mapie. Autorzy Culture.pl Mikołaj Gliński i Patryk Zakrzewski oraz agencja kreatywna Huncwot zajmująca się designem internetowym przywrócili do życia Polskę pod zaborami.

Na przewodnik składa się dziewięć rozdziałów dotyczących takich zagadnień, jak cenzura, emigracja czy dążenia emancypacyjne. Można je czytać po kolei albo zapoznawać się z każdym oddzielnie. Przewodnikiem jest Georg Brandes, skandynawski krytyk i podróżnik, zafascynowany Polską u progu XX wieku.

Ostatnio autorzy serwisu zostali docenieni nagrodą European Design Awards. A w naszym studiu zagoszczą o godz. 8.30 (transmisja wideo). Spotkanie będzie tez okazją do porozmawiania o wyjątkowej publikacji promującej polską kulturę: "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words". Wydawnictwo zostało docenione w 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018.


Ponadto w "Poranku Dwójki":

  • relacja z premiery książki "Twarze Wotana" - wywiadu rzeki Jacka Marczyńskiego z Tomaszem Koniecznym,
  • w cyklu "Tajniki Muzyki" polski skrzypek i kompozytor jazzowy, członek grupy Atom String Quartet i Bester Quartet wprowadzi nas w sekrety improwizacji,
  • rozmowa o oficjalnie zakończonej, bezprecedensowej konserwacji murowanego baraku więźniarskiego na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau,
  • przygotowania do nocy świętojańskiej na Litwie.


Zapraszamy też do udziału w nowym konkursie "Pocztówka z wakacji"

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (19.06) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: multimedia historia Polski

Czytaj także

Marcin Świetlicki: jak zatkam uszy, czuję się źle

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:36
- Jednak to, co świat mi oferuje, to główne dźwięki. Nie jestem człowiekiem, który myśli oczami, przede wszystkim oczami postrzega świat. Śliczne widoczki, ładne miejsca i dzieła sztuki nie robią na mnie aż takiego wrażenia, jak na przykład muzyka - mówił w Dwójce znany poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz materii – wspomnienie o Stanisławie Niemczyku

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 10:03
- Był wielkim wyznawcą tego, że jeśli przez wieki jakiś element dobrze się sprawdza, to nie wolno nam odrzucać go tak po prostu. Był na tyle silną osobowością, że szedł swoją drogą i jest absolutnie wybitnym, wielkim głosem w śląskiej architekturze. Zapisał się także w annałach architektury europejskiej - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno architekcie Oskar Grąbczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda dusza. Wspomnienia o Rosławie Szaybo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:53
- Satysfakcja twórcza, którą się w nim wyczuwało, przekładała się na ogromny optymizm, otwarcie motywowanie studentów do pracy - opowiadała dr Katarzyna Stanny, wieloletnia asystentka prof. Rosława Szaybo, wspominając znakomitego artystę.
rozwiń zwiń