X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Paria". Monika Mych-Nowicka: widzę tu ogromne podobieństwo do "Halki"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:40
- Nie chodzi mi tylko o tematykę różnic społecznych. Również muzycznie utwór ten momentami bardzo przypomina "Halkę" - mówiła w Dwójce śpiewaczka, którą zobaczyć będzie można w przygotowanej przez Teatr Wielki w Poznaniu inscenizacji opery "Paria" Stanisława Moniuszki.
Audio
  • Monika Mych-Nowicka o inscenizacji opery Stanisława Moniuszki "Paria" przygotowanej przez Teatr Wielki w Poznaniu (Poranek Dwójki)
Plakat Parii Stanisława Moniuszki
Plakat "Parii" Stanisława MoniuszkiFoto: Andrzej Pągowski/mat. pras.

Ten najmniej znany utwór w dorobku kompozytora opowiada historię miłości Idamora i Neali. On jest naczelnikiem kasty wojowników, ona córką arcykapłana, naczelnika kasty braminów. - To fantastyczna  opowieść o dwojgu ludzi, którzy absolutnie nie przystają do schematu, w którym się znaleźli. Są gdzieś ponadto, są wolni duchem i ciałem. Chcą to w jakiś sposób wyrazić, chcą mieć wybór - tłumaczyła Monika Mych-Nowicka.

Do wyreżyserowania "Parii" Stanisława Moniuszki Teatr Wielki w Poznaniu zaprosił jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów operowych - Grahama Vicka. Ten - jak w całej swojej działalności - stawia sobie za cel uczynienie opery zjawiskiem otwartym i dostępnym powszechnie, demokratycznym i wyzwalającym. Swoimi realizacjami przeczy często spotykanym stereotypom o ekskluzywności tego gatunku, zrywa ze snobistyczną otoczką, kultem gwiazd-śpiewaków. Wraca do sedna, czyli do przeżycia, do indywidualnego doświadczenia, które jest źródłem emocji.

Jednym ze sposobów na wydobycie tego potencjału z utworu jest realizacja spektakli poza teatrami, w miejscach niekojarzonych na co dzień ze sztuką. Stąd pomysł, żeby w Poznaniu zaprezentować "Parię" w hali sportowej Arena. Dla Vicka ta najmniej znana opera Moniuszki to przede wszystkim opowieść o strachu przed innością, wykluczeniu, którego system kastowy jest ostrym przykładem, ale traktowanym tutaj metaforycznie. Efekty będzie można zobaczyć już 28 czerwca podczas premiery.

Na czym polega oszustwo, którego dopuszcza się Idamor? Jaką przemianę przechodzi grana przez Monikę Mych-Nowicką Neala? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Monika Mych-Nowicka (sopranistka)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opera narodowa. Poprzednicy Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 20:08
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytania, kim byli w zakresie muzyki scenicznej poprzednicy Moniuszki, jaką rolę odegrali w powstaniu i historii polskiej opery narodowej oraz jaka była ich rola w historii teatru warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Halka" (wileńska) w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 08:58
W cyklu "Przed premierą" przyglądaliśmy się powstawaniu nowego spektaklu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: "Halki" (wileńskiej) Stanisława Moniuszki w reżyserii Agnieszki Glińskiej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moniuszko jest arcypolski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:14
Co to znaczy, że utwory Moniuszki są polskimi operami narodowymi? W czym ta narodowość się przejawia? Dlaczego uznane zostały jednogłośnie za operową emanację polskości?
rozwiń zwiń