Wojciech Kalwat: poprzez te obrazy historia gen. Maczka ożywa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:00
W "Poranku Dwójki" z historykiem z Muzeum Historii Polski rozmawialiśmy o dwóch filmach dokumentalnych: "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza".
Audio
  • Wojciech Kalwat opowiada o obrazie gen. Stanisława Maczka w nowych filmach dokumentalnych (Poranek Dwójki)

serwis specjalny.PNG
Polacy na frontach II Wojny Światowej - serwis specjalny

Stanisław Maczek w młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię "Kraków". Maczek to jedyny polski generał, który podczas drugiej wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy i postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana. Zmienić to ma m.in. wspomniany dokument "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku", stworzony na podstawie odnalezionych w archiwach filmowych nieznanych obrazów. 

- Dotyczący Stanisława Maczka materiał audio i wideo jest bardzo obszerny, ale tego filmowego odbiorcy praktycznie nie znają. W różnorakich archiwach odnajduje się teraz taśmy filmowe, które przybliżają historię sprzed 75, 100 i więcej lat - tłumaczył w audycji Wojciech Kalwat. - To powoduje, że historia ożywa i staje się ruchoma. 

Historia drugiej wojny światowej w nowym języku


"1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji" "1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji"

Drugi obraz, o którym rozmawialiśmy w audycji, to "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza" - opowieść o losach rysownika, który nadał fizyczny kształt wymyślonym przez Kornela Makuszyńskiego postaciom, jak Koziołek Matołek czy i małpka Fiki-Miki. Ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To, co widział - rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza. 

- Sięgamy w tych dokumentach do nowych źródeł i do wersji sfabularyzowanych, ponieważ szukamy nowego języka, jakim można opowiadać historię drugiej wojny światowej. Chcemy pokazać, że można to robić inaczej, ciekawiej. Chcemy trafić do młodych odbiorców - mówił Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski.

O założeniach tych filmów, nieznanym bogactwie archiwów historycznych, a także o fascynującej historii generała, który - aby utrzymać rodzinę - został barmanem, słuchać można w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kalwat (historyk)

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 8.30

at/bch

Czytaj także

Polski film dokumentalny z pierwszą nagrodą na festiwalu w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:40
W kolejnej audycji "Magazynu bardzo filmowego" podsumujemy festiwal w Wenecji, podczas którego pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych otrzymał "Książę i dybuk" Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dojmująca codzienność". Beksińscy bez fikcji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:00
– Dla mnie to ważna i uniwersalna historia relacji pomiędzy ojcem a synem – mówił Marcin Borchardt, reżyser dokumentu "Beksińscy. Album wideofoniczny".
rozwiń zwiń