REKLAMA

Evgen Malinowskiy: twórczość Włodzimierza Wysockiego mówi o prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 11:11
- Włodzimierz Wysocki śpiewał o tym, że kiedy patrzymy ludziom w oczy, to żebyśmy patrzyli jak w lustro i mówili sobie prawdę z czystym sumieniem. Żebyśmy nie obrażali się na siebie, tylko rozmawiali - mówił w Programie 2 Polskiego Radia rosyjski aktor i wokalista, a także prezes Fundacji na rzecz zbliżania Kultur Open Art.
Audio
  • Evgen Malinowskiy o 9. Międzynarodowym Festiwalu "Tropami Wysockiego – pieśni narowiste" (Poranek Dwójki)

25 stycznia w Warszawie rozpoczyna się 9. Międzynarodowy Festiwal "Tropami Wysockiego – pieśni narowiste". Pieśni Włodzimierza Wysockiego będzie można usłyszeć zarówno w języku polskim, rosyjskim, ale też białoruskim i gruzińskim. Evgen Malinowskiy zaznaczył, że festiwal jest bardo istotny, ponieważ upamiętnia ważną postać, nie tylko dla Rosjan, ale też dla Polaków. - Kiedy był duży zryw ku uwolnieniu się przed ustrojem, który nie pasował społeczności, znaleźli się poeci tacy jak Kaczmarski i Wysocki. Trzeba upamiętniać takich artystów, którzy są dla nas wszystkich ważni - mówił.

Pieśni niepokornych – serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Evgen Malinowskiy zdradził, że podczas festiwalu, poświęconemu rosyjskiemu bardowi, pojawi się gość specjalny - Nikita Wysocki, syn słynnego pieśniarza, który przyjeżdża na to wydarzenie po raz pierwszy. Artysta dodał również, że ważnym wydarzeniem podczas tegorocznej odsłony festiwalu "Tropami Wysockiego – pieśni narowiste" będzie Konkurs Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego, który nie ma ograniczeń wiekowych. - Zgłaszają się osoby od lat 16, aż po 70. To konkurs dla wszystkich, którzy lubią twórczość Wysockiego - opowiadał. - Ten konkurs jest okazją do łamania stereotypów, bo przez wiele lat uważano, że te pieśni są takie męskie i twarde. Ale przyjeżdżają kobiety, które interpretują go zupełnie inaczej, bo nagle słyszymy nowe, czułe piosenki. Wszystko zależy od interpretacji - podkreślił Evgen Malinowskiy.

W Programie 2 Polskiego Radia mogliśmy usłyszeć również na żywo pieśń "Ech, Warszawa" w wykonaniu Evgena Malinowskiego, który napisał ją do słów jednego z wierszy Włodzimierza Wysockiego. Artysta wyznał, że wiersz opowiada o tym, jak Wysocki wraz z Mariną Vlady w swojej podróży z Moskwy do Paryża zatrzymał się w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Evgen Malinowskiy (aktor, wokalista, gitarzysta, prezes Fundacji na rzecz zbliżania Kultur Open Art)

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka filmowego obrazu według Pawła Dyllusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 11:00
- Z działaniami filmowymi jest tak jak z rysowaniem. Im więcej rysujesz, tym bardziej jesteś przekonany o tym, że to, co tworzysz, jest wprawne, ma zdecydowane pociągnięcia - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Dyllus, autor zdjęć do filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", za które otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maxymilian Bylicki: profesjonalny artysta powinien normalnie zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:00
- Profesjonalny artysta, który utrzymuje się ze swojej działalności i często kilkanaście lat kształci się, by uprawiać tę dziedzinę, powinien mieć takie warunki, by normalnie zarabiać - mówił w Dwójce Maxymilian Bylicki, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa na deskach Teatru Studio

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:00
Na deskach Teatru Studio trwają próby do spektaklu "Serotonina" na podstawie powieści Michela Houellebecqa. Będzie to pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku.
rozwiń zwiń