Paweł Wodziński: po pandemii będziemy musieli odbudować relacje

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 11:42
- Postanowiliśmy zadać naszym bliskim współpracownikom pytania dotyczące przyszłości, jaka może się wyłonić. Projektowanie innej przyszłości niż przed pandemią jest szczególnie ważne - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Wodziński, reżyser i dyrektor Biennale Warszawa.​
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się pytanie: "COVID-19. Jaki świat po pandemii?". To też tytuł cyklu zaproponowanego przez Biennale Warszawa. Zaproszeni do współpracy autorzy i autorki opisują stan obecny, ale też przedstawiają pomysły i idee, mogące rozpocząć konieczną zmianę. 

 - Ten moment, który doprowadził do zamknięcia wszystkich instytucji, oddziałuje na cały obszar kultury, także w taki sposób, że pozbawia bardzo dużą cześć osób pracujących w obszarze kultury środków do życia - przyznał dyrektor instytucji, który wraz ze swoim zespołem stara się spojrzeć dalej i na nowo wyobrazić sobie czekającą nas przyszłość. - Zaprosiliśmy naszych współpracowników do napisania tekstów. Pierwszy z nich, Jana Zygmuntowskiego, dotyczy ekonomii, tzn. projektu ekonomicznego, który mógłby być dużo bardziej solidarny, prospołeczny niż pomysły, z którymi mieliśmy i mamy do czynienia - tłumaczył Paweł Wodziński. - Pokazuje dziesięcioletni okres od 2020 do 2030 roku, takie political fiction, scenariusz możliwych zmian - dodał.

Procesy historyczno-społeczne pokazują, że globalne zachwiania mogą prowadzić do nadużyć. - Zawsze jest tak, że sytuacje kryzysowe służą do wprowadzania radykalnych pomysłów politycznych czy ekonomicznych - wyjaśniał dyrektor Biennale. 

Zdaniem Pawła Wodzińskiego potrzebna jest także refleksja nad granicami udzielanego wsparcia. - Drugi tekst autorstwa Agaty Dziuban i Zuzanny Dziuban, dotyczy praktyki samopomocowej, czy może samoorganizacji w dobie kryzysu. Bardzo często jest tak, że nie mając dostatecznego wsparcia od państwa, ludzie organizują się sami wokół określonych celów - opisywał problem. - Autorki pokazują, gdzie są granice tego wsparcia, kto jest wciąż wykluczany z otrzymywania pomocy. Ten tekst pokazuje, co musielibyśmy przekroczyć, żeby ta solidarność była pełna.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Paweł Wodziński (dyrektor Biennale Warszawa, reżyser) ​

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: to historia warta każdych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 09:00
- Gdyby chcieć opowiedzieć tę historię ze wszystkimi szczegółami, nie starczyłoby jednego filmu fabularnego. Ładunek zła, który się wytworzył tamtej nocy, kiedy dokonano morderstwa w Miłoszycach, jest porażający - mówił o powstającym właśnie filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" reżyser Jan Holoubek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bauer o Krzysztofie Pendereckim: Był niezwykle wolnym twórcą

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:07
- Szedł za swoją ideą muzyczną często pod prąd. Był skrajnym awangardzistą w latach 60., bo robił rzeczy, których nikt nie robił wówczas na świecie. Spotykał się często z oporem zespołów wykonawczych, które mówiły, że to jest niemożliwe, za trudne, że to zaszkodzi instrumentom, że to są tylko efekty. Czas pokazał inaczej - wspominał zmarłego kompozytora Andrzej Bauer, wiolonczelista, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń