REKLAMA

Biblioteki otwarte. Książki w kwarantannie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:41
- Odwołanie zakazu otwierania bibliotek, to nie nakaz otwierania ich. Ministerstwo oddało decyzję dyrektorom. Organizacje pracy i organizacje lokalowe są rożne - tłumaczył sytuację placówek, które od 4 maja mogą ponownie otworzyć się dla czytelników, dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Rozmowa z dr. Tomaszem Makowskim o wytycznych dla otwierających się ponownie bibliotek (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Popartic/Shutterstock

Zamknięte w połowie marca biblioteki szykują się do przyjęcia tysięcy woluminów, które tygodniami pozostawały w domach czytelników. - Od dzisiaj rekomendujemy uruchomienie wypożyczalni, aby czytelnicy mogli oddać książki, które wypożyczyli przed pandemią, ale także wypożyczyli nowe - mówił na antenie Dwójki dyrektor BN. - Już trzy tygodnie temu Biblioteka Narodowa wydała rekomendacje na dzień otwarcia bibliotek po pandemii - zaznaczył. - Chodziło o to, żeby bibliotekarze i samorządowcy mieli czas zaopatrzyć się w materiały sanitarne.

Na stronie Biblioteki Narodowej zainteresowani mogą znaleźć praktyczne porady jak przygotować placówkę do przyjęcia czytelników w bezpieczny dla sposób. - Uruchomiliśmy poradnik, żeby każdy bibliotekarz mógł przesłać pytanie w formie mailowej. Już niemal na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy, a te najbardziej typowe umieściliśmy na naszej stronie. To w tej chwili 40 pytań, z których mogą korzystać bibliotekarze - poinformował gość programu.


Książki okulary 1200.jpg
Literaturoznawca prof. Koziołek: "Znaki na papierze generują światy"

Książki, które powrócą do bibliotek, będą musiały przejść kwarantannę, bo używane np. w przestrzeni miejskiej środki dezynfekcyjne są zbyt agresywne. - Ozonowanie niszczy struktury celulozowe. Trzeba książki odłożyć na 10 dni - tłumaczył dyrektor BN. - Wirus to nie owady, nie rozejdzie się.

Tymczasem bywalcy czytelni będą musieli jeszcze zaczekać. - Rekomendujemy bibliotekom, żeby zaczekały z otwarciem czytelni do IV etapu odmrażania gospodarki, czyli wtedy, kiedy będą otwarte teatry i kina, bo rzecz idzie o przebywanie w jednym pomieszczeniu przez wiele godzin - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki".

Kilkutygodniowy zastój w bibliotekach spowodował, niespotykane do tej pory, zainteresowanie Poloną, czyli zbiorami cyfrowymi Biblioteki Narodowej, która działa nieprzerwanie. Pracownicy BN nie bez satysfakcji zauważyli ogromne zainteresowanie online. - Frekwencyjne rekordy w Polonie zanotowaliśmy zwłaszcza w marcu, kiedy jeszcze nie działały różne serwisy cyfrowe - mówił o zasobach, które liczą przeszło 3 miliony książek, rysunków itp. dr Tomasz Makowski. - Były takie dni, że jednocześnie czytało 2,5 tysiąca użytkowników. Nie ma takiej czytelni w kraju, w czasie pandemii czy poza nią, kiedy taka liczba osób czyta w czytelni jednocześnie - dodał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Melcher de Wind: matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:07
- Nie było jednego konkretnego momentu, w którym poznałem treść zapisków ojca. Czasem jestem pytany, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Auschwitz. Prawda jest taka, że Auschwitz zawsze było z nami. Moja matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole kuchennym, jak dziadek, jak babcia. Od zawsze - mówi w Programie 2 Polskiego Radia syn Eddy'ego de Winda - autora wstrząsającej książki "Stacja końcowa Auschwitz", jedynej książki napisanej w obozie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w bibliotece, czyli Archiwum Jazzu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:05
- Przede wszystkim są to zbiory rękopiśmienne, partytury, muzyka do takich filmów jak "Nóż w wodzie" czy "Dziecko Rosemary" - mówił o materiałach związanych z Krzysztofem Komedą, a współtworzących Archiwum Jazzu Polskiego, Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń