Arkadiusz Gołębiewski: jesteśmy gotowi na modyfikacje

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:37
- Liczymy, że uda się przeprowadzić festiwal w zaplanowanym terminie 24-27 września br. Oczywiście przygotowujemy się na różne opcje, jeśli wejdą jakieś regulacje ograniczające, to będziemy przygotowani, żeby większość programu przenieść do internetu - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Audio
  • Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci (Poranek Dwójki)
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNWFoto: mat. prasowe

Festiwal NNW to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości - czytamy w opisie wydarzenia. 

Wśród programowych propozycji znajdują się przede wszystkim produkcje przygotowane w ciągu ostatnich kilku lat. - Pokazujemy filmy, które były zrealizowane wcześniej, mają już swoją historię - tłumaczył dyrektor festiwalu. - Ciągle szukamy pomysłu na pokazanie historii na ekranach. W większości są to historie polskiej drogi do wolności, ale również krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku po raz pierwszy chcemy sięgnąć po międzynarodowe produkcje z całego świata, które odnoszą się do tematyki dążenia do wolności. To jest dla nas wyzwanie - przyznał reżyser.

Co roku na festiwal NNW przyjeżdżają osoby o niebagatelnym wpływie na zachodzące w Europie procesy historyczno-społeczne. W wielu wypadkach są to ludzie starsi. - Myślę, że z uwagi na zaostrzenia, ale także kierując się odpowiedzialnością, w znaczny sposób spotkania ze świadkami historii będą ograniczone. Stąd większy nacisk na pokazy filmów konkursowych, warsztaty scenariuszowe, montażowe - zaznaczył Arkadiusz Gołębiewski. 


Festiwal NNW facebook -1200.jpg
"Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci". Nie tylko o polskiej drodze do wolności

Jaki dokładnie będzie przebieg wydarzenia, pokaże czas. Organizatorzy, biorąc pod uwagę kumulację ważnych rocznic, spodziewają się wielu ciekawych produkcji. - Im będzie bliżej będzie festiwalu, tym gęściej będą dzwoniły telefony, które będą inspirowały swoimi punktami w programie. Wydarzeń zawsze jest dużo - ocenił gość programu. - Osoby, które przyjeżdżają na festiwal mają dylemat, co wybrać, bo symultanicznie dzieje się 5-7 wydarzeń. 

Tej obfitości w tym roku raczej nie uda się zapewnić. - Teraz musimy odchudzić programowo festiwal. Postawić inne akcenty - wyjaśniał dyrektor NNW. - Nasi widzowie nie będą już tacy rozdarci, bo o jednej godzinie będzie tylko jedna propozycja, a nie sześć.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kinga Hałacińska: legioniści walczyli i ginęli razem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:31
- W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie Pierwszej Brygady niewiele kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości – mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Hałacińska, dziennikarka, wnuczka autora słów Pieśń Legionów, Andrzeja Hałacińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:56
- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
rozwiń zwiń