Polskie Radio
Section05
Dorota Kania

Bronisław Komorowski przesłuchany przez prokuraturę

Były prezydent Bronisław Komorowski został przesłuchany w charakterze świadka w Prokuraturze Krajowej. Zaznawał w postępowaniu dotyczącym niedopełnienia obowiązków po katastrofie smoleńskiej przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W Polskim Radiu 24 komentarz Doroty Kani z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Dorota Kania Platforma Obywatelska Bronisław Komorowski

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN Ukraina Dorota Kania Łączka zbrodnia katyńska POLSKA

„Maleje gotowość eurodeputowanych do głosowania za art. 7”

Dziennik „Rzeczpospolita” donosi, że nie ma większości potrzebnej do przegłosowania art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej dot. praworządności w Polsce. Rozmawiali m.in. o tym w Debacie Poranka prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) oraz publicyści - Wojciech Korkuć i Bogumił Kolmasiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Parlament Europejski Unia Europejska Kazimierz Kik Dorota Kania reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz

Kto wygra wybory samorządowe? Komentarze publicystów

W styczniu, wśród osób deklarujących chęć udziału w wyborach do Sejmu, 42 proc. zadeklarowało zamiar głosowania na PiS, na PO - 14 proc., a na Kukiz'15 i Nowoczesną po 7 proc. badanych, 5 proc. oddałoby głos na SLD - wynika z najnowszego badania Kantar Public. O poparciu dla partii w kontekście wyborów samorządowych mówili w audycji Debata Poranka Grzegorz Łaguna (Superstacja), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory samorządowe wybory w Polsce Jacek Liziniewicz Dorota Kania

"Dokumenty o współpracy Wałęsy z SB trafiły do Rosjan"

- Rosjanie mieli możliwość używania dokumentów dotyczących agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy jako szantażu – powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służb specjalnych, członek komisji likwidacyjnej i weryfikacyjnej WSI Piotr Woyciechowski. Gość mówił też w audycji m.in. o działaniach Urzędu Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa komunizm PRL MSW Rosja UOP historia Polski Piotr Wojciechowski Dorota Kania POLSKA

Reforma sądownictwa. "Wyborcy PiS chcą radykalnej zmiany"

- Mimo sporu dotyczącego reformy sądownictwa, głosy na PiS w sondażach rosną. Prezydent Duda występuje bowiem nie przeciwko swojej formacji, ale w jej interesie. Troska o poszerzanie pola społecznego rządzenia jest zasadnicza z jego punktu widzenia – powiedział w Debacie Poranka prof. Kazimierz Kik. Gośćmi audycji byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Dorota Kania prezydent PiS reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Kazimierz Kik

Dorota Kania o działalności fundacji „Otwarty Dialog”

Fundacja „Otwarty Dialog” w 2014 roku otrzymała koncesję na handel bronią (organizacja wysyłała na Majdan m.in. hełmy i kamizelki kuloodporne), a pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Pytel. W Polskim Radiu 24 komentarz Doroty Kani z Telewizji Republika i Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Dorota Kania Majdan PiS Sejm Fundacja Otwarty Dialog

Dorota Kania: Skasujmy wreszcie paragraf 212 kk

Dorota Kania tylko w 2012 roku miała otwartych 12 procesów o zniesławienie. – Gdy zaczęłam pracować w wolnych mediach po 1989 roku, to zaczęły się procesy. Pierwszy proces, który przegraliśmy, dotyczył Marka Siwca. Niemalże wszystkie procesy wytaczane były z paragrafu 212 kodeksu karnego – powiedziała w audycji Kulisy Spraw dziennikarka Dorota Kania, red. nacz. TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prasa media kodeks karny Dorota Kania Jerzy Jachowicz dziennikarstwo dziennikarze sąd Kulisy Spraw

"Sędzia Łączewski rażąco naruszył etykę zawodową"

Warszawski Sąd Rejonowy zawiesił bezterminowo proces wytyczony Trybunałowi Konstytucyjnemu przez prywatnego przedsiębiorcę. Powodem miał być brak pewności co do tego, czy obecna prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, została wybrana zgodnie z prawem. O sprawie mówili w Podsumowaniu Dnia prawnik z Fundacji Badań Nad Prawem Jacek Bąbka, Dorota Kania z Telewizji Republika i bloger Marcin Królik.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska prawo sąd Dorota Kania Zbigniew Ziobro

"Funkcjonariusze SB w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur"

W sobotę przed Sejmem odbyła się manifestacja, z udziałem m.in. Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy pracowali w organizacji przestępczej, bo tak trzeba to nazwać, w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Adam Borowski PRL komunizm Dorota Kania POLSKA

Spór o ECS. "Niech prezydent Gdańska się nie wtrąca"

Minister kultury, prof. Piotr Gliński zgłosił kandydaturę Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. Z tą decyzją nie zgadza się jednak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Apelujemy do prezydenta Gdańska, by nie wtrącał się do naszych kandydatów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europejskie Centrum Solidarności PiS Krzysztof Wyszkowski Gdańsk Paweł Adamowicz Władysław Frasyniuk Joanna Lichocka Rada Mediów Narodowych media publiczne Dorota Kania POLSKA

Przesilenie w polityce? "Opozycja ma wiatr w żaglach"

Według ostatnich sondaży coraz więcej Polaków popiera Platformę Obywatelską. Liderem wciąż jest PiS, ale jego przewaga nad PO maleje. Czy może dojść do przesilenia na scenie politycznej? Rozmawiali o tym goście Debaty Poranka: prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski), prof. Kazimierz Kik  i prof. Arkadiusz Adamczyk (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Nowoczesna sondaże rząd Beaty Szydło Grzegorz Schetyna Donald Tusk Dorota Kania